Niantic przejmuje studio rzeczywistości rozszerzonej NZXR, aby rozwijać metawersum AR

Zaledwie miesiąc po przejęciu firmy 8th Wall, Niantic nabył NZXR, studio zajmujące się rzeczywistością rozszerzoną.

NZXR: młode studio rzeczywistości rozszerzonej

Firma NZXR została założona w czasie pandemii Covid-19 przez część zwolnionego zespołu Magic Leap. Od początku działalności to młode studio zajmujące się rzeczywistością rozszerzoną koncentrowało się na tworzeniu interaktywnych prototypów dla smartfonów i zestawów VR. Stworzyli grę AR skateboarding oraz interaktywne doświadczenie teatralne „Destination Mars”.

Obie firmy współpracowały już ze sobą w przeszłości, dlatego przejęcie nastąpiło szybko i logicznie. W komunikacie prasowym NZXR wyjaśnia, że „…Z czasem, pracując z ludźmi z Niantic, stało się dla nas jasne, że mamy tę samą wizję przyszłości„ale także „Kiedy John Hanke, dyrektor generalny firmy Niantic, napisał: „Metawersja to dystopijny koszmar”, odbiło się to w nas znacznie mocniej niż jakikolwiek artykuł o metawersji.

niantic-nzxr-studio-realite-augmentee

Kontakt

Niantic nadal rozwija swoją broń dla metawersum świata rzeczywistego

Przejęcie studia zajmującego się rzeczywistością rozszerzoną ma bardzo konkretny cel: zbudować najlepiej działającą metawersję rzeczywistości rozszerzonej. Tak więc Niantic pisze w swoim poście „Cieszymy się, że możemy powitać NZXR w Niantic i kontynuować wspólne budowanie przyszłości AR i metawersum świata rzeczywistego”.„. 

Stwierdza się w nim również, że pierwszym celem jest zaangażowanie zespołów NZXR w projektowanie i rozwijanie wieloosobowych doświadczeń z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej.

niantic-lightship-studio-realite-augmentee

Koncepcja ta ma na celu zaoferowanie użytkownikom środowiska rzeczywistości rozszerzonej, w którym będzie można grać z innymi użytkownikami i jednocześnie wchodzić z nimi w interakcję.

Zakup studia rzeczywistości rozszerzonej nie jest pierwszą inwestycją, jakiej dokonała firma Niantic. Zaledwie miesiąc temu amerykański gigant ogłosił zakup firmy 8th Wall, która oferuje narzędzia do tworzenia doświadczeń w rzeczywistości rozszerzonej.

Aby stworzyć najlepsze metawersy AR, firma Niantic nie wstydzi się i wciąż czyni postępy, oferując coraz lepsze rozwiązania. W listopadzie ubiegłego roku udostępniono Lightship, darmowy zestaw do tworzenia doświadczeń w rzeczywistości rozszerzonej, aby zdemokratyzować tę technologię. 

Ponadto nadal tworzy gry AR, takie jak Pikmin Bloom czy Ingress, aby rozwijać i udostępniać rzeczywistość rozszerzoną w aplikacjach na smartfony.  

Wreszcie, aby zrealizować wielki projekt metawersum w świecie rzeczywistym, firma Niantic pozyskała niedawno 300 milionów dolarów. To wyjaśnia, dlaczego stać ją na zakup kilku firm zajmujących się rzeczywistością rozszerzoną.

Jak widać, rzeczywistość rozszerzona to technologia, która będzie bardzo obecna w przyszłości. Nie jest jednak za wcześnie, aby marki zaczęły korzystać z doświadczeń immersyjnych, ponieważ technologia AR jest już obecna w sieciach społecznościowych. Filtry na Instagramie, Snapchacie i Facebooku tworzone są na przykład dzięki rzeczywistości rozszerzonej i pozwalają markom oferować społecznościom odpowiednie treści.