Czym jest rzeczywistość rozszerzona? Definicja?

Augmented Reality to technologia, która pozwala na zintegrowanie elementów wirtualnych (warstwa fikcyjna) z rzeczywistym środowiskiem. Wcześniej technologia stosowana tylko w niektórych sektorach zdrowia lub przemysłu, rozszerzona rzeczywistość została zdemokratyzowana do największej liczby dzięki filtrom na portalach społecznościowych. W celu skorzystania z technologii Augmented Reality możliwe jest użycie komputera, telefonu, tabletu lub okularów Augmented Reality.

Różnica między Augmented Reality a Virtual Reality? Dlaczego?

Jak już wcześniej wspomniano, rozszerzona rzeczywistość to technologia, która pozwala na zintegrowanie warstwy wirtualnej z rzeczywistym środowiskiem. Virtual Reality, z drugiej strony, nie wykorzystuje rzeczywistego środowiska do integracji elementów, świat ludzi korzystających z treści rozszerzonej rzeczywistości zostanie całkowicie przekształcony. Wirtualna rzeczywistość, w przeciwieństwie do Augmented Reality, będzie możliwa do wykorzystania tylko w specjalnych okularach, zwanych okularami wirtualnej rzeczywistości (np. Meta Quest).

Kontakt

Narodziny rzeczywistości rozszerzonej? Początki?

Rzeczywistość rozszerzona narodziła się na początku lat 80. dzięki pracy Sutherlanda, który stworzył tę technologię za pomocą hełmu z czujnikiem ruchu. Po raz pierwszy zastosowano go w wojsku w wizjerach pilotów myśliwców w latach 80.

Rzeczywistość: charakter tego, co rzeczywiste, tego, co jest nie tylko pojęciem, ale rzeczą, faktem. 

Powiększyć: uczynić większym, bardziej znaczącym przez dodanie czegoś tego samego rodzaju.

Rzeczywistość rozszerzona to nakładanie wirtualnych elementów (dwu- lub trójwymiarowych) na rzeczywiste środowisko. Technologia ta jest znana od ponad 30 lat, ale w ciągu ostatnich 5 lat uległa prawdziwej demokratyzacji.

 

Augmented Reality - media? Narzędzia?

Komputery nadawanie Augmented Reality

Dzięki swoim kamerom internetowym komputery mogą nadawać treści Augmented Reality, na przykład możliwe jest streamowanie na Twitchu z treściami Augmented Reality, możliwe jest również zintegrowanie Augmented Reality z wideokonferencjami, takimi jak Microsoft Teams czy Google Meets.

Smartfony dla Augmented Reality

Smartfony są obecnie najczęściej wykorzystywane do tworzenia treści AR. Możliwe jest tworzenie treści Web AR (bez hostingu natywnej aplikacji), ale także treści rozszerzonej rzeczywistości na portalach społecznościowych, poprzez filtry i w aplikacjach mobilnych.

Okulary i kaski rzeczywistości rozszerzonej

Okulary i zestawy słuchawkowe Augmented Reality pozwalają na doświadczanie treści Augmented Reality bez konieczności wyciągania komputera lub smartfona. Liczne firmy i startupy projektują okulary i zestawy słuchawkowe, które wkrótce będą dostępne na rynku.

Jak korzystać z Augmented Reality? Przypadki użycia?

Rzeczywistość rozszerzona w branża

Przemysł to sektor, w którym precyzja jest bardzo ważna. Technologia ta zwiększa wydajność bez zakłócania lub spowalniania procesu. Tak właśnie jest w przypadku firmy Safran i obsługi technicznej jej samolotów. Technicy muszą przestrzegać norm i utrzymywać się jak najbliżej zerowego ryzyka. 

Aby zoptymalizować bezpieczeństwo samolotów, firma Safran postanowiła wykorzystać rzeczywistość rozszerzoną do konserwacji okablowania samolotów. Korzystając z tabletu, technik może wyświetlić prawidłową strukturę kabli bezpośrednio na powierzchni okablowania, dzięki czemu może szybko i bez żadnych wątpliwości sprawdzić lub zmodyfikować kable.

Rzeczywistość rozszerzona w zdrowie

Chirurgia również wymaga ogromnej precyzji i opanowania, a chirurdzy dysponują jedynie dokumentami i skanami dwuwymiarowymi.
Daleko nam do krytykowania ekspertów w tej dziedzinie, którzy cieszą się naszym pełnym uznaniem i szacunkiem, ale jeden błąd chirurgiczny może kosztować życie pacjenta. Dlatego też rzeczywistość rozszerzona może pomóc w precyzyjnym wykonywaniu ruchów skalpelem.

Jednym z pierwszych zastosowań rzeczywistości rozszerzonej jest wyświetlanie wnętrza ciała, dzięki czemu lekarz może dokładnie obejrzeć okolice brzucha pacjenta za pomocą tej technologii. Jest to badanie, które pewien lekarz przeprowadził w 2004 roku w ramach swojej pracy dyplomowej. 
Eksperyment przeprowadzony przez tego lekarza dał więcej niż zadowalające wyniki, a według niego „kilka eksperymentów klinicznych na pacjentach dowodzi, że nasz system nadaje się do zastosowania na sali operacyjnej i sugeruje jego rutynowe użycie w najbliższej przyszłości”.

Rzeczywistość rozszerzona w marketing

W ciągu ostatnich kilku lat trendy w marketingu zmieniły się diametralnie, a technologie cyfrowe stały się ważnym elementem strategii marek.

Wszystkie trendy cyfrowe są wykorzystywane w celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców. Rzeczywistość rozszerzona zaczyna jednak zajmować coraz ważniejsze miejsce w marketingu cyfrowym i strategiach komunikacji. Od czasu premiery gry Pokémon Go wiele osób odkryło zalety tej technologii i zaczęło ją wykorzystywać. 

Ponadto portale społecznościowe, takie jak Snapchat i Instagram, wykorzystują rzeczywistość rozszerzoną za pomocą swoich filtrów. Dzięki temu marki zyskały alternatywny sposób komunikacji w sieciach społecznościowych, bez konieczności umieszczania reklam czy postów. 

Rzeczywistość rozszerzona samochód

Rzeczywistość rozszerzona zaczyna torować sobie drogę do świata motoryzacji, a w szczególności do samochodów, z których korzystamy na co dzień. Niektóre marki samochodów oferują już rzeczywistość rozszerzoną, która jest zintegrowana z przednią szybą samochodu. 

Ta funkcja może być atutem, ponieważ kierowca może zobaczyć odległości i trajektorie, a także prędkość, z jaką się porusza. Ponadto rozszerzona rzeczywistość to technologia, która jest zintegrowana bezpośrednio z otoczeniem danej osoby. Dzięki temu nie przeszkadza ona kierowcy w prowadzeniu pojazdu, ponieważ informacje znajdują się już w środowisku, na które patrzy.

Kilka marek wprowadziło już do sprzedaży samochody, które wykorzystują rozszerzoną rzeczywistość. Mercedes i BMW mają na przykład modele z inteligentnymi przednimi szybami.

Strona korzyści oraz wady rzeczywistość rozszerzona

Korzyści płynące z rozszerzonej rzeczywistości

Rzeczywistość rozszerzona to technologia, która w przyszłości stanie się narzędziem wykorzystywanym w wielu dziedzinach. 

 • Narzędzie, które dostosowuje się : AR ma tę szczególną cechę, że potrafi dostosować się do wszystkich rodzajów domen. Może nakładać na siebie dowolne treści i rozpoznawać cechy otoczenia.
 • Technologia, która pasuje wszędzie: Główną zaletą rozszerzonej rzeczywistości jest fakt, że można ją zintegrować z wieloma różnymi mediami w zależności od jej zastosowania. Wystarczy tylko włączyć kamerę i powierzchnię projekcyjną i gotowe. Jest ona już dostępna na wielu różnych nośnikach, takich jak podłączone lustra, szyby samochodowe i okulary.
 • RA pomaga ludziom: Może poprawić naukę, produktywność w fabrykach, jakość projektu, a także może prowadzić użytkowników w ich środowisku.

Wady rzeczywistości rozszerzonej

 • Wymaga budżetu: Na chwilę obecną rozwój rozszerzonej rzeczywistości jest jeszcze w powijakach. Chcąc zintegrować rzeczywistość rozszerzoną, trzeba będzie dysponować dość dużym budżetem. Prowadzonych jest jednak coraz więcej badań, które obniżą koszty instalacji.
 • Słaba wydajność: Obecnie rozszerzona rzeczywistość nie pokazała jeszcze wszystkich swoich możliwości. Przez to może czasem nie spełniać oczekiwań, zwłaszcza na portalach społecznościowych, gdzie precyzja czujników i projekcji często nie jest optymalna.
 • Przeciążenie informacyjne : W przypadku niewłaściwego wykorzystania, rzeczywistość rozszerzona może być nieskuteczna. Rzeczywiście, jeśli marka oferuje doświadczenie rozszerzonej rzeczywistości, które jest zbyt zajęte pod względem elementów, użytkownik nie doceni tego momentu. To tak, jak w reklamie telewizyjnej, na ekranie pojawia się wiele elementów i tekstów naraz, a użytkownik nie ma czasu, aby się wszystkiemu przyjrzeć i przeczytać.

Oprogramowanie do rzeczywistości rozszerzonej

Na rynku istnieje już kilka pakietów oprogramowania do rozszerzonej rzeczywistości. Niektóre programy do rozszerzonej rzeczywistości są darmowe i oferują możliwość tworzenia różnych doświadczeń w zależności od potrzeb. W tej części przyjrzymy się tylko darmowemu oprogramowaniu, które jest dostępne dla każdego, ale wymaga pewnej wiedzy z zakresu kodowania i mocnego komputera.

 • Meta Spark Studio : to oprogramowanie, które pozwala na tworzenie Filtry na Instagram i Facebook dla portalu społecznościowego. Wszystkie rodzaje filtrów Instagrama są możliwe w tym narzędziu, takie jak rolki, animacje twarzy i gry AR.
 • Lens Studio : Lens Studio to oprogramowanie do tworzenia Filtry Snapchat. Podobnie jak Meta Spark Studio, jest bezpłatny i oferuje możliwość tworzenia dowolnego filtra Snapchat, który chcesz. Jednak to oprogramowanie wymaga solidnych podstaw w kodowaniu i rzeczywistości rozszerzonej.
 • Effect House : TikTok niedawno uruchomił swoje oprogramowanie do tworzenia Filtry TikTok aby dać twórcom sieci społecznościowej możliwość tworzenia różnych treści i zasilenia nimi platformy. Jego interfejs przypomina oprogramowanie do obsługi rzeczywistości rozszerzonej Meta Spark Studio, dlatego jest łatwiejszy w obsłudze niż Lens Studio.
 • AR Core : to narzędzie Google do integracji doświadczeń rzeczywistości rozszerzonej na Twojej stronie internetowej. Dzięki temu możesz zaoferować odwiedzającym Twoją stronę projekcję elementów lub produktów bezpośrednio ze swojego smartfona lub tabletu na Androidzie, IOS, Unity oraz w sieci.
 • Zestaw AR : to narzędzie Apple do tworzenia funkcji rozszerzonej rzeczywistości, które nie są natywne dla.