Raport Hootsuite: Jakie jest 5 najważniejszych trendów w mediach społecznościowych w 2022 roku?

Hootsuite opublikowała swój szósty raport przedstawiający 5 najważniejszych trendów w sieciach społecznościowych w 2022 roku. Dzięki analizie 18 000 marketerów, raport ten zwraca uwagę na zachowania i nowe zasady. Ale czym są te nowe trendy? I jak się do nich dostosować? Przyjrzyjmy się temu razem!

Znaczenie TikTok

Tik Tok stał się siódmym najpopularniejszym portalem społecznościowym na świecie. Wniosek ma ponad miliard użytkowników (stan na wrzesień 2021 r.). Nie licząc sieci komunikatorów, Tik Tok jest czwartą najpopularniejszą siecią społecznościową na świecie, po Facebook (2,7 mld), Youtube (2,4 mld) i Instagram (1,2 mld). 

Liczbaużytkownicy wciąż rośnie. Rzeczywiście, w styczniu 2021 r, 689 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie o 45% w ciągu niecałego roku. Dla porównania, Instagram odnotował liczba miesięcznych abonentów w 2020 r. wzrośnie o 6%.

Innym wskaźnikiem sukcesu Tik Tok jest liczba wyszukiwań w wyszukiwarkach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba wyszukiwań wzrosła o 173%, podczas gdy zapotrzebowanie na wyszukiwania dla Instagram Reels wzrosło tylko o 22%, a dla Stories nawet spadło o 33%. 

Pomimo tych imponujących liczb, firmy wciąż wahają się, czy inwestować w sieć. Przedsiębiorstwa nadal inwestują w takie sieci jak Instagram i Facebook, ale 35% respondentów twierdzi, że planuje zwiększyć swoje inwestycje w Tik Tok w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Liczby te odzwierciedlają znaczenie Tik Tok oraz miejsce, jakie sieć ta zajmie w strategii marketingowej firm. 24% respondentów uważa, że Tik Tok jest najskuteczniejszą siecią społecznościową do realizacji ich celów, co stanowi wzrost o 700% w porównaniu z rokiem 2020.

Dlatego, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, w latach 2020 i 2021 Tik Tok wprowadza nowe przydatne narzędzia biznesowe, takie jak profile biznesowe, reklamy i rynek projektantów.

Wydatki na reklamę skierowane do małych sieci społecznościowych

Wpływ reklamy ewoluuje i staje się coraz bardziej skuteczny w sieciach takich jak Tik Tok, Pinterest lub . Snapchat. W rzeczywistości sieci te są mniej nasycone reklamami niż na przykład Instagram czy Facebook.

Graphique Hootsuite décryptant l'investissement sur les réseaux sociaux en 2022

Ten nowy trend potwierdzają w szczególności trzy poniższe badania: 

  • Badanie Kantar Badanie zlecone przez Tik Tok wykazało, że użytkownikom reklamy Tik Tok podobały się bardziej niż reklamy w innych sieciach i uznali je za bardziej inspirujące i przyjemne. 
  • Nauka o Nielsen, zlecone przez Snapchat, pokazuje, że reklamy na Snapchacie mają większą skuteczność niż reklamy telewizyjne. Znajduje to odzwierciedlenie w zwiększonej świadomości i intencji zakupu. 
  • Badanie Pinterest Biznes wskazuje, że reklamy na Pintereście mają wyższy zwrot z inwestycji i niższy współczynnik konwersji niż reklamy na innych portalach społecznościowych.

Badania te potwierdzają tendencję do stosowania mniejszych sieci do przesyłania reklam, które wydają się bardziej naturalne, zabawne i atrakcyjne dla użytkowników.

Kontakt

Tendencja do kupowania bezpośrednio z sieci społecznościowych

Okres telepracy przyczynił się do wzrostu wykorzystania sieci społecznościowych. W związku z tym wzrosła liczba zakupów dokonywanych za pośrednictwem sieci społecznościowych. Według eMarketerDo 2025 r. handel społecznościowy stanie się branżą wartą 80 miliardów dolarów. 

Większość portali społecznościowych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, wprowadza do swoich platform zintegrowane rozwiązania umożliwiające dokonywanie zakupów.

Sukces płatnej reklamy

Płatna reklama uzupełnia naturalny zasięg, który maleje. 44% respondentów stwierdziło, że konieczne jest zwiększenie budżetu na reklamę, aby zaradzić spadkowi naturalnego zasięgu w sieciach społecznościowych. 

Nadal możliwe jest uzyskanie efektu wirusowego bez przeznaczania na to budżetu, na przykład w serwisie Tik Tok. Niemniej jednak, niezależnie od wysokości przyznanego budżetu, firmy nadal muszą uczyć się, jak wzmacniać swoje treści, aby nadal rozwijać społeczności pozyskane w różnych sieciach społecznościowych. 

Płatny sponsoring w sieciach można aktywować na różne sposoby. Na przykład, możliwe jest Zasponsoruj swój filtr w historii na Instagram i Facebooku. Sponsorując filtr, zapewniasz mu większą widoczność. Pojawia się on w kanale stories, aby zapewnić szeroką dystrybucję i większą liczbę wyświetleń.

Telefoniczna obsługa klienta ma tendencję do zanikania

Według badania Nielsena przeprowadzonego na zlecenie Facebooka, 64% respondentów stwierdziło, że woli wysłać wiadomość niż zadzwonić do firmy. Ponadto, Gartner wynika, że do 2023 roku 60% wszystkich zgłoszeń dotyczących obsługi klienta będzie obsługiwanych za pośrednictwem kanałów cyfrowych. W rezultacie skuteczna obsługa klienta w sieciach społecznościowych staje się koniecznością, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu użytkowników.

Graphique Hootsuite entreprise

Według raportu Trends 2022 Hootsuite, 36% organizacji nie zaczęło jeszcze inwestować w obsługę klienta w mediach społecznościowych, a 34% nawet nie planuje tego robić. Raport sugeruje również, że trend ten ewoluuje i zmienia się. 59% respondentów zgadza się, że obsługa klienta w sieciach społecznościowych zyskała na wartości dla ich organizacji.

Tak więc znaczenie Tik Tok, wzrost wydatków na reklamę w małych sieciach społecznościowych, wzrost zakupów za pośrednictwem sieci, sukces płatnej reklamy czy telefoniczna obsługa klienta, która ma tendencję do zanikania, to główne trendy w sieciach społecznościowych, które należy zachować na rok 2022.