Apple prezentuje nowe funkcje iOS16 i rozwija swoje Apple Glass

Amerykański gigant na swojej corocznej konferencji dla deweloperów zapowiedział swoje nowości, w tym nowy mikroprocesor, nowy system płatności, funkcje oparte na sztucznej inteligencji czy nowego MacBooka Air. Ogłoszono szereg nowych funkcji, pokazując wolę Apple aby nadal wprowadzać innowacje w zakresie jakości usług i produktów.

Zapowiedziane nowe funkcje

Apple skupiło swoje nowe funkcje na tym, czego oczekują użytkownicy, aby poprawić ich codzienne doświadczenia. Uwzględnienie napotkanych problemów i potrzeb użytkowników wydaje się być wspólnym wątkiem przewijającym się przez aktualizację iOS16. 

Najważniejszym ogłoszeniem tej konferencji było pojawienie się nowego układu Apple Silicon M2. Układ ten jest drugą generacją układu M1, który jest uważany za najmocniejszy i najwydajniejszy. Nowy układ zostanie zintegrowany z nowym MacBookiem Air, który został wyposażony w kamerę 1080p, dwa porty USB-C, gniazdo ładowarki MagSafe i będzie miał 20 godzin pracy na baterii. W tym samym duchu poprawiana jest wydajność iPada, aby ułatwić mu wielozadaniowość. Ostatecznym celem jest coraz większe zbliżenie się do macOS o podobnej mocy.

Kontakt

apple nouveautes

Zapowiedziano także inne funkcje, które pomogą użytkownikom w codziennym życiu. Z iOS 16 Ekran blokady można dostosować do własnych potrzeb. Obraz tła, czcionki, data, godzina, bateria, widżety, alarmy, przypomnienia, aktywności… Wszystko można dostosować i ustawić według własnego gustu.

nouveaute apple plans

Kolejna bardzo ważna aktualizacja to Apple Maps. Mapy zostały odnowione, szczególnie we Francji, z nowymi funkcjami, takimi jak Look Around do zwiedzania miast w 3 wymiarach czy programowanie tras z uwzględnieniem przystanków lub synchronizacja tras z innymi Iphonami.

apple message

Po stronie wiadomości można teraz edytować lub usunąć wiadomość nawet po jej wysłaniu, jeśli odbiorca jej nie widział. Wiadomości są również wzbogacone o. SharePlay umożliwiając synchronizację filmów, seriali i muzyki podczas rozmowy FaceTime. 

W przypadku Portfela można dodać dokumenty tożsamości, co jest bardzo praktyczną opcją cyfrowej weryfikacji tożsamości. Użytkownicy będą mogli wtedy szybko i łatwo uzyskać dostęp do swoich dokumentów tożsamości na smartfonie. Ponadto Apple Pay oferuje teraz funkcję „kup teraz – zapłać później”, czyli prawdziwie nowe rozwiązanie płatnicze.

Apple Glass w fazie rozwoju

Apple ogłosiło plany dotyczące nadchodzącego zestawu słuchawkowego AR/VR. Według artykułu w New York Times i The Verge, firma miałaby oferować wysokiej jakości treści dzięki zespołowi hollywoodzkich reżyserów. Ponadto oferowane byłyby nowe aplikacje i doświadczenia AR/VR. Specjalna wersja znanych wszystkim aplikacji, takich jak FaceTime, notatki czy kalendarz, byłaby dostosowana do rzeczywistości mieszanej. Dlatego grupa chce zaoferować kompletne i zoptymalizowane doświadczenie przed jakimkolwiek uruchomieniem. Według podanych informacji, headset miałby mieszać rzeczywistość rozszerzoną i wirtualną z wysokiej jakości kamerami i ekranami. Ten wysokiej jakości headset miałby konkurować bezpośrednio z Metą, która już teraz jest bardzo zaangażowana w mixed reality i metaverse. Rzeczywiście, Meta kontynuuje swój rozwój i swój wyścig do metaverse z projekt „Cambria nowy zestaw słuchawkowy do mieszanej rzeczywistości.

Apple wielokrotnie wykazywało więc swoje zainteresowanie m.in. metaverse lub internet 3.0. Te projekty mieszanej rzeczywistości nie były jednak omawiane na konferencji. Headset i dedykowana platforma powinny więc pojawić się w przyszłym roku.