ARCore Geospatial: nowe API Google'a do rzeczywistości rozszerzonej

Podczas Google I/O zaprezentowanego 11 i 12 maja 2022 roku Google zapowiedziało wiele nowych funkcji, w tym kilka integrujących rzeczywistość rozszerzoną. Tak jest w przypadku ARCore Geospatial API, które zrewolucjonizuje świat rozszerzonej rzeczywistości.

ARCore Geospatial API: dobrodziejstwo dla deweloperów

ARCore Geospatial API zostało opracowane przy użyciu Google Maps, co pozwoliło im na analizę ulic, budynków i przestrzeni w ponad 87 różnych krajach. Rzeczywiście, od 2019 roku technologia Live View, która zasila Mapy Google, pozwala na bardzo precyzyjne wskazówki i oferuje możliwość prowadzenia za pomocą zintegrowanych strzałek w rzeczywistości rozszerzonej. Jak można się spodziewać, Google było w stanie pobrać dane, w tym usługę pozycjonowania wizualnego (VPS), z miliardów zdjęć ze Street View.

Google udostępnia to API za darmo dla Androida i IOS dla programistów, którzy chcą tworzyć wciągające i użyteczne doświadczenia w rzeczywistości rozszerzonej. Będą wtedy mogli integrować swoje treści AR dokładnie według szerokości, długości geograficznej i wysokości.

Kontakt

Potężne i wciągające API dla użytkowników

Ponieważ ARCore Geospatial jest bardzo dokładnym API dzięki miliardom zarejestrowanych danych, jest bardzo jasne, że interakcja z rzeczywistością rozszerzoną będzie bardziej wydajna i skuteczna, gdy użytkownik z niej skorzysta. Jest to możliwe dzięki porównaniu obrazów otoczenia, w których sztuczna inteligencja wyodrębniła tryliony punktów 3D ze zdjęć Street View. Wszystkie te punkty są następnie analizowane i wykorzystywane do obliczenia pozycji i orientacji smartfona w czasie krótszym niż sekunda. W skrócie, ARCore Geospatial API może dokładnie wiedzieć, gdzie znajduje się dana osoba (wraz z jej orientacją) i sprawić, że treść rozszerzonej rzeczywistości pojawi się dokładnie tam, gdzie powinna.

Google współpracował z kilkoma partnerami m.in. Snapchat NBA i Lyft, aby rozwijać i ulepszać swoje API oraz tworzyć różne aplikacje dla edukacji, rozrywki, a nawet usług publicznych.

Tak jest w przypadku samoobsługowych aplikacji na skutery, takich jak Lime i Bird, które zintegrowały ARCore Geospatial ze swoją aplikacją. Dzięki temu użytkownicy wiedzą, czy ich skuter jest dobrze umiejscowiony, aby uniknąć problemów z tarciami z miastem, które ma dość znajdowania źle umiejscowionych skuterów. Ten eksperyment został przetestowany w Londynie, Paryżu, Tel Awiwie, Bordeaux, Madrycie i San Diego.

bird application realite augmentee

Innym przykładem wykorzystania tego API jest aplikacja firm Telstra i Accenture, która używa go do kierowania widzów do znalezienia miejsc, trybun i toalet na stadionie Marvel w Melbourne.

ARCore Geospatial API Google

Nowy świat możliwości dostępny i obiecujący

balloon pop jeu

Aby zachęcić programistów i twórców do tworzenia aplikacji, Google udostępniło aplikacje open source, które można klonować i modyfikować według własnych upodobań, a dostępne są pod adresem. Github. Pierwsza aplikacja, Balloon Pop, to gra, w której użytkownik musi wycelować wyrzutnię rakiet w balony i sprawić, by wybuchły. Pocket Garden pozwala na sadzenie wirtualnych roślin w swojej okolicy i ma tę szczególną cechę, że łączy się z innymi użytkownikami. Można więc podziwiać nasadzenia sąsiadów, gdyż ogród ma charakter społecznościowy.

To dobry sposób na odkrycie i poznanie działania ARCore Geospatial API, które stanie się bardzo ważnym narzędziem dla marek.