LiDAR: rewolucja dla filtrów rzeczywistości rozszerzonej

Prawdopodobnie już o tym słyszeliście, TikTok wydał filtr rzeczywistości rozszerzonej na nowy rok 2021. Ale tylko niewielka liczba użytkowników TikTok mogła korzystać z filtra, ponieważ musieli być w posiadaniu nowego iPhone’a 12. Jest to obecnie jedyny smartfon na rynku z LiDAR (Light Detection And Ranging).

Co to jest LiDAR?

lidar-realite-augmentee

LiDAR to czujnik fotograficzny z możliwością obliczania odległości między aparatem a obiektem przy użyciu technologii wiązki laserowej. Dzięki temu kamera może uzyskać informacje o terenie przed nią.

Kontakt

Nowa era rzeczywistości rozszerzonej na smartfonach

LiDAR nie jest jednak nowością, gdyż został już wykorzystany podczas misji Apollo 15 w 1971 roku. Jednak integracja tej technologii ze smartfonami jest nowością i zapowiada dużą zmianę w sposobie wyświetlania rzeczywistości rozszerzonej na naszych telefonach.

Obecnie rzeczywistość rozszerzona w smartfonach nie jest w stanie wykryć odległości. Projekcja jest więc wykonywana na ekranie bez uwzględnienia osób lub mebli znajdujących się w pobliżu. Jednak dzięki technologii LiDAR smartfony będą mogły dostosowywać się do otoczenia. Weźmy za przykład filtr Tik Tok udostępniony na początku tego roku. Pokazuje konfetti lądujące na kanapie za osobą i podążające za ruchem jej rąk. Zjawisko to stało się możliwe dzięki Lidarowi. W rzeczywistości na smartfonie (innym niż Iphone 12) konfetti zachowywałoby się inaczej: spadałoby po prostu poziomo, bez uwzględnienia ruchów użytkownika i jego otoczenia.

lidar-realite-augmentee

Ta nowa funkcja prawdopodobnie stanie się powszechna w nowych smartfonach, które pojawią się w ciągu najbliższych kilku lat, dzięki czemu korzystanie z rzeczywistości rozszerzonej będzie dużo bardziej realistyczne i wciągające. Użytkownicy będą mogli cieszyć się lepszymi wrażeniami i wyjątkową jakością podczas korzystania z filtrów w sieciach społecznościowych, a nawet na strony internetowe, które oferują rzeczywistość rozszerzoną.

Obecnie żadna inna marka smartfonów nie zapowiedziała smartfona z funkcją LiDAR. Sieci społecznościowe wiedzą jednak, że funkcja ta jest skarbnicą filtrów rzeczywistości rozszerzonej, dlatego będą mogły rozpowszechnić ją wśród producentów smartfonów. Dzięki presji wywieranej przez sieci społecznościowe i masowo publikowanym filmom przedstawiającym filtry uchwycone za pomocą LiDAR-u możemy się spodziewać, że smartfony wkrótce zostaną wyposażone w tę technologię.