Lightship VPS: obiecująca nowa funkcja Niantic

Podczas swojego pierwszego Lightship Developer Summit, Niantic ogłosiło nową funkcję, która zachwyci twórców Lightship.

Co to jest Lightship?

Lightship to oprogramowanie do tworzenia doświadczeń AR uruchomione przez Niantic. Rzeczywiście, od czasu ogłoszenia zmiany nazwy Facebooka i jego celu, jakim jest metaverse, Niantic chciało odbić się od dna, tłumacząc, że przyszły świat będzie raczej w rzeczywistości rozszerzonej niż wirtualnej.

Aby zachęcić ludzi do tworzenia treści w rozszerzonej rzeczywistości, Niantic wydał następnie swoje oprogramowanie Lightship, które składa się z wielu zasobów i funkcji do tworzenia aplikacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość. Można wtedy tworzyć gry w rzeczywistości rozszerzonej, które umożliwiają wspólną zabawę wielu graczom.

Tym samym, oprócz regularnego oferowania gier AR, takich jak Pokémon Go czy Pikmin Bloom, Niantic chce zająć znaczące miejsce na rynku rozszerzonej rzeczywistości.

Kontakt

System pozycjonowania wizualnego: nowa funkcja statku Lightship

lightship-vps-niantic-réalité-augmentée

Choć jej oprogramowanie jest już dobrze dopracowane, Niantic nie chce stracić przewagi i wciąż ulepsza Lightship. Rzeczywiście, podczas swojego pierwszego szczytu deweloperów Niantic zapowiedziało nową funkcję “Lightship VPS”. Nowy system pozwala w bardzo precyzyjny sposób zlokalizować położenie urządzeń AR. Na razie system VPS nie jest dostępny na całym świecie, a jedynie w San Francisco, Londynie, Tokio, Los Angeles, Nowym Jorku i Seattle. Dzięki tej funkcji twórcy będą mogli tworzyć gry lub wciągające doświadczenia w przestrzeniach o wymiarach 10 metrów na 10 metrów.

Oprócz tego Lightship pozwoli użytkownikom grać i doświadczać AR z innymi osobami, gdy będą współdzielić tę samą mapę. Ludzie muszą również zlokalizować swoje smartfony względem siebie, aby cieszyć się tym samym doświadczeniem z centymetrową dokładnością. Niantic twierdzi, że technologia GPS jest zbyt niedokładna dla tego typu funkcji, więc funkcja Lightship zawiera ponad 30 000 punktów lokalizacji VPS, które pozwalają na bardziej dokładne i rzeczywiste doświadczenie. Pozwoli to urządzeniom zrozumieć, czy znajdują się w tej samej lokalizacji i z innymi podłączonymi smartfonami wyświetlać te same treści AR w trybie multiplayer.

Lightship VPS: obiecujący system

Choć nowa funkcja jest jeszcze w fazie rozwoju i dostępna tylko w niektórych miastach, Niantic chce rozwijać swój VPS na całym świecie, by dać twórcom jeszcze większą swobodę nad swoim oprogramowaniem. W tym celu chce wykorzystać dane mapowe ze smartfonów korzystających z Lightship, aby szybko opracować swoją mapę punktów lokalizacyjnych. Pewne jest jednak, że zajmie to więcej czasu, ponieważ dane te muszą zostać przeanalizowane i przekształcone, aby przyswoić je do mapowania punktów lokalizacyjnych w rzeczywistości rozszerzonej.

System stosowany już przez Google

Pomimo znacznej przewagi w zawartości rozszerzonej rzeczywistości, Niantic nie jest sam w oferowaniu dokładnego systemu lokalizacji AR. W istocie, Google już uruchomiło to poprzez swoją technologię w Google Maps. Zbierając wszystkie swoje dane z aplikacji GPS, amerykański gigant był w stanie opracować ogromną mapę świata, aby rozwijać doświadczenia rozszerzonej rzeczywistości na całym świecie. Jest to możliwe dzięki mieszance jego danych wizualnych i sztucznej inteligencji, która była w stanie skonceptualizować mapę 3D ze zdjęć ulic. Dzięki oprogramowaniu Google można więc szybko stworzyć doświadczenie AR na budynku.

Augmented reality stało się bardzo ważnym contentem dla każdego, a szczególnie dla marek. Dzięki AR marki mogą oferować konsumentom i ich społeczności rozrywkowe i oryginalne treści bez konieczności stosowania bardziej tradycyjnych reklam.