Dla Niantic metawersja będzie się odbywać w rzeczywistości rozszerzonej

Facebook ogłosił niedawno, że zmienia nazwę grupy (Facebook, Instagram i Whatsapp) na Meta, aby zaoferować metawersum wirtualnej rzeczywistości. Jednak firma Niantic, specjalizująca się w grach wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną, nie widzi przyszłości w ten sam sposób.

Dla Niantic przyszłość metawersum będzie należeć do rzeczywistości rozszerzonej, a nie wirtualnej

Dla przypomnienia, firma Niantic stoi za grami Pokémon Go i Pikmin Bloom dwie gry AR oferowane przez Nintendo na urządzenia mobilne, ale także inne, jak widać na poniższym obrazku. 

niantic-realite-augmentee

Dla Johna Kanke, dyrektora generalnego Niantic Labs, świat wirtualnej rzeczywistości, który chce stworzyć Mark Zuckerberg, jest „dystopijnym koszmarem”, a rzeczywistość rozszerzona będzie w nim o wiele bezpieczniejsza. 

Przyszłość, którą opisuję, jest tą, która przejmie władzę. Taką, w której informatyka jest obecna przez cały czas, wtapiając się w otoczenie i pomagając nam robić to, co musimy. To jest właśnie wszechobecna informatyka. W naszej metawersji, w przeciwieństwie do metawersji w VR, istnieje struktura, którą niesie ze sobą świat rzeczywisty. Bajty są połączone z atomami. Są to rzeczy, które wzbogacają informacje o miejscu, w którym się znajdujemy, i zapewniają użyteczne funkcje. Można na przykład umieścić w powietrzu wirtualny przycisk umożliwiający zakup biletu autobusowego, strzałki na chodniku wskazujące drogę do metra lub informacje o produkcie, który oglądamy. Liczy się potencjał. To właśnie w rzeczywistości rozszerzonej powstanie prawdziwe metaverse„John Kanke wyjaśnił w wywiadzie dla Wired.

Kontakt

Niantic Lightship: wersja beta proponowana do tworzenia doświadczeń AR

Aby umożliwić powstanie tego metawersum, firma Niantic chce udostępnić wszystkim rzeczywistość rozszerzoną. W tym celu grupa zdecydowała się zaoferować zestaw programistyczny Lightship, który umożliwi tworzenie aplikacji przeznaczonych do wciągających doświadczeń w rzeczywistości rozszerzonej oraz gier AR.
Oczywiście ten zestaw jest bardzo wydajny i umożliwia odwzorowanie rzeczywistego środowiska, co pozwala ożywić wrażenia.

Ponadto firma Niantic planuje również sprzedaż okularów rzeczywistości rozszerzonej, które będą uzupełnieniem zestawu w 2022 roku. Okulary te będą w stanie identyfikować i lokalizować otoczenie wokół osoby, zapewniając jakościowe wrażenia dostosowane do ludzkiego wzroku. W przyszłości okulary te będą mogły oferować interfejs AR, który odtworzy przeglądarkę internetową, a nie będą tylko gadżetem integrującym rzeczywistość rozszerzoną.
Na razie dyrektor generalny firmy Niantic ujawnił część tego projektu, udostępniając zdjęcie nowych okularów.