Dotykanie elementów w rzeczywistości rozszerzonej? Wkrótce będzie to możliwe dzięki Meta

Firma Meta ogłosiła rozpoczęcie projektu stworzenia rękawicy haptycznej, dzięki której użytkownicy rzeczywistości rozszerzonej będą mogli doświadczać wrażeń dotykowych w światach rzeczywistości rozszerzonej. Tworzenie tej rękawicy jest jeszcze na etapie prototypu, ale obietnice są obiecujące. Mimo że prototyp jest jeszcze daleki od doskonałości, testy idą w dobrym kierunku. Rękawica haptyczna ma zapewnić użytkownikom rzeczywistości rozszerzonej realistyczne wrażenia dotykowe. 

Dzięki tej technologii możliwe będzie wyczucie uścisku dłoni lub ciężaru przedmiotu. Możliwe będzie także wyczuwanie kształtu obiektu, np. narożników kwadratu.

Innowacja od Meta: rękawica sensoryczna

Aby odzyskać to naturalne uczucie, technologia rękawic nie odtwarza nie do końca doznania związane z dotykiem fizycznym. W rzeczywistości chodzi raczej o oszukanie mózgu za pomocą częściowych doznań, które dają złudzenie prawdziwego doznania. 

Prawdziwa innowacja polega na tym, że dotyk jest odczuwalny na całej dłoni, a nie tylko na opuszkach palców.

Ta rękawica jest przeznaczona do metawersum towarzyszący zestaw słuchawkowy do wirtualnej rzeczywistości, który znacznie zwiększy komfort użytkowania. Chodzi o to, by immersja stała się całkowicie namacalna.

Rękawica jest w rzeczywistości wyposażona w setki małych, elastycznych silników, które poruszają się dzięki procesowi pneumatycznemu. Procesor steruje przepływem powietrza, które nadmuchuje siłowniki, a rękawica wywiera lekki nacisk na dłoń, zapewniając bardziej realistyczne wrażenia. Wyzwanie polega na tym, aby w jak największym stopniu uniknąć opóźnień, co sprawi, że wrażenia będą bardziej realistyczne. 

Pozostaje jeszcze pytanie o trwałość rękawic i bez wątpienia Meta będzie musiała zająć się tą kwestią, aby poradzić sobie z międzynarodowym marketingiem.

Ta opracowywana technologia otwiera drzwi do rozwoju zanurzenia w metawersum, które Meta obiecała opracować. Pozostaje nam tylko czekać na możliwość zanurzenia się w równoległym świecie, podobnym do tego z filmu Ready Player One w reżyserii Stevena Spielberga. 

Dlatego też technologie te są opracowywane z myślą o stworzeniu prawdziwej “Oazy”.

Ponieważ Meta nie jest jedyną firmą pracującą nad haptycznym sprzężeniem zwrotnym, grupa ta została już pozwana do sądu. 

Amerykańska firma Hapt’x, która pracuje nad rękawicami haptycznymi od 2012 r., twierdzi, że rękawice haptyczne firmy Meta są bardzo podobne do technologii firmy Hapt’x, a zatem naruszają jej patent. Jake Rubin otwiera jednak drogę do ugody, stwierdzając, że “.Oczekujemy, że będziemy z nimi współpracować w celu osiągnięcia uczciwego i sprawiedliwego porozumienia, które uwzględni nasze obawy i pozwoli na zastosowanie naszej innowacyjnej technologii w przyszłych produktach konsumenckich. 

Do tej pory Meta nie kontaktowała się z Hapt’x w sprawie jakichkolwiek ustaleń.

Kontakt