Facebook wypuścił swoje pierwsze inteligentne okulary

We współpracy z firmą Ray-Ban, Facebook wprowadził na rynek swoją pierwszą parę inteligentnych okularów, aby wziąć udział w wyścigu. Rzeczywistość rozszerzona nie będzie obecna na tej pierwszej parze, ale Facebook zapewnia, że to dopiero początek projektu. 

Projekt takich okularów Facebook zapowiadał już od dawna, ale musiały one mieć możliwość zintegrowania rzeczywistości rozszerzonej. Zapowiedź amerykańskiego giganta dotycząca premiery okularów Ray-Ban Stories była dla wszystkich wielkim rozczarowaniem, gdy okazało się, że AR nie będzie w nich uwzględnione. Inteligentne okulary są dostępne tylko w niektórych krajach, we Francji nie są jeszcze sprzedawane.

Kontakt

Inteligentne okulary Ray-Ban Stories: idealne akcesorium do sieci społecznościowych

facebook-lunettes-rayban

Strona inteligentne okulary będzie zatem wyposażony w kamerę zdolną do robienia zdjęć o rozdzielczości 5 MP i nagrywania filmów trwających krócej niż 30 sekund oraz w mikrofon. Facebook chce umożliwić użytkownikom uchwycenie ważnych momentów z ich własnej perspektywy i dzielenie się nimi w sieciach społecznościowych. Przycisk nagrywania na ramce pozwala na nagrywanie zdjęć i filmów, ale można też korzystać z asystenta głosowego Facebooka.

Facebook mógł ograniczyć swój ekosystem do Instagrama i Facebooka, ale zamiast tego twierdzi, że zdjęcia i filmy zrobione za pomocą okularów są również kompatybilne z serwisami TikTok, Snapchat i Twitter. 

Okulary Ray-Ban Stories będą również odpowiednie do prowadzenia rozmów wideo, ponieważ oprócz kamery i mikrofonu na zausznikach okularów będą umieszczone głośniki. Facebook nie powiedział jeszcze, czy będzie można słuchać muzyki bez słuchawek.

A co z prywatnością?

Inteligentne okulary, które rejestrują wszystko, co robisz, mogą być przerażające, ponieważ właściciele tego urządzenia będą mogli swobodnie filmować wszystko, co dzieje się wokół nich, a zwłaszcza innych ludzi, bez ich wiedzy. W tym celu amerykański gigant umieścił z przodu okularów diodę LED, która będzie sygnalizować, że dana osoba robi zdjęcie lub nagrywa film. Ponadto Facebook obiecał, że nie będzie umieszczał reklam w tych okularach, aby zapewnić maksymalny komfort i nie straszyć konsumentów. 

Ray Ban Stories pozwalają więc Facebookowi wejść na rynek inteligentnych okularów, ale nie są jeszcze na poziomie oczekiwań opinii publicznej. W tej dziedzinie zaczyna pojawiać się konkurencja, ale obecnie na rynku publicznym dostępna jest tylko jedna para okularów AR, oferowana przez Snapchat, Pokazy.