Badanie zakresu rzeczywistości rozszerzonej dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego

Niepokój, stres i depresja są coraz częściej obecne w naszym codziennym życiu i stanowią powód do niepokoju dla lekarzy. Według badania OpinionWay przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Ramsay Générale de Santé, w 2017 roku dziewięciu na dziesięciu Francuzów przyznało, że odczuwa stres na co dzień. Liczba ta nie spada, a wręcz przeciwnie, problemy te dotyczą nawet najmłodszych członków społeczeństwa: nastolatków, studentów i młodych pracowników. W obliczu tej fali negatywnego nastawienia naukowcy próbują znaleźć rozwiązanie. Rozszerzona rzeczywistość, a dokładniej rzeczywistość rozszerzona, to poważny pomysł, o którym zamierzamy ci opowiedzieć!

Rozszerzona rzeczywistość, trzy technologie w jednej

Rozszerzona rzeczywistość, znana również jako XR, to technologia łącząca rzeczywistość wirtualną (VR), rzeczywistość rozszerzoną (AR) i rzeczywistość mieszaną (MR). Łącząc te trzy technologie, rozszerzona rzeczywistość oferuje użytkownikom szeroki zakres możliwości w zakresie wciągających doświadczeń. Jest ona wykorzystywana w grach wideo, medycynie, edukacji, dekoracji, turystyce i zdrowiu. I tak, zdrowie jest jednym z nich! Liczne badania ujawniły ostatnio, że rozszerzona rzeczywistość jest czynnikiem wpływającym na dobre samopoczucie i może być pełnoprawną terapią dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Trudno się temu dziwić, skoro wiemy już, że rzeczywistość rozszerzona dostarcza użytkownikom pozytywnych emocji i wrażeń podczas immersyjnego doświadczenia.

Kontakt

Rozszerzona rzeczywistość jako czynnik wpływający na dobre samopoczucie

Leczenie depresji za pomocą rozszerzonej rzeczywistości

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Oksfordzki wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości do oglądania środowisk postrzeganych przez ludzi jako pozytywne, takich jak plaża lub góry, wykazało znaczne zmniejszenie objawów depresji po doświadczeniu immersyjnym. Umożliwia to terapeutom stworzenie bezpiecznego i wspierającego środowiska, w którym pacjenci mogą wyrażać swoje myśli i uczucia bez obawy przed osądem.

realite augmentee depression sante mentale

Co więcej, terapie rozszerzonej rzeczywistości mogą być stosowane zdalnie, a przede wszystkim bez umiaru, w przeciwieństwie do silnych leków często przepisywanych pacjentom. Chociaż wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, już teraz osiąga się zachęcające wyniki w leczeniu tej choroby psychicznej dotykającej ponad 280 milionów ludzi na całym świecie. W miarę prowadzenia coraz większej liczby badań, rozszerzona rzeczywistość może stać się realną opcją leczenia depresji w przyszłości.

Poprawa koncentracji

Autyzm lub zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – co jeśli rozszerzona rzeczywistość mogłaby poprawić koncentrację osób z tymi zaburzeniami? To właśnie postanowili udowodnić naukowcy w niedawnym badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych. Badanie wykazało, że rozszerzona rzeczywistość miała realny wpływ na funkcje poznawcze i koncentrację osób z zaburzeniami. Te obiecujące wyniki otwierają zachęcające perspektywy na przyszłość.

Walka z izolacją

Od czasu kryzysu zdrowotnego związanego z koronawirusem izolacja społeczna i samotność nigdy nie były tak wysokie, co ma szkodliwe konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Musimy więc szybko coś z tym zrobić, a naukowcy zgodzili się, że rozszerzona rzeczywistość jest idealnym sposobem leczenia.

realite etendue net bien etre sante mentale

Sieci społecznościowe, takie jak Instagram lub Twitch pozwalają odizolowanym osobom spotykać się i rozmawiać z innymi użytkownikami. Często odbywa się to poprzez połączenie z serwisem Gra w rzeczywistości rozszerzonej Gracze są w stanie komunikować się ze sobą.

Technologie rozszerzonej rzeczywistości zapewniają również dostęp do terapeutów lub specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego. Wraz ze wzrostem wykorzystania technologii rozszerzonej rzeczywistości, wzrosną również możliwości łagodzenia skutków izolacji społecznej i samotności.