Snap Camera nie nadaje się do użytku od stycznia 2023 roku

Snapchat ogłosił na początku stycznia, że jego aplikacja Snap Camera przestanie działać na zawsze od 25 stycznia 2023 roku.

Czym jest Snap Camera?

Snap Camera był programem komputerowym, który umożliwiał wykorzystanie filtrów Snap na komputerze do prowadzenia wideokonferencji i przesyłania strumieniowego. Wystarczyło pobrać aplikację, podłączyć źródło do programu i w kilku kliknięciach pojawiłby się Twój filtr Snapchat. Ta aplikacja wystartowała w 2018 roku i była świetnym narzędziem do telepracy lub bardziej swobodnych wizji. Niektórzy utożsamiają obiektywy Snap z efektem psich kup, ale były też poważniejsze lub bardziej odpowiednie filtry. Rzeczywiście, firmy mogłyby stworzyć filtr Snapchat specjalnie dla wideokonferencji, z którego mogliby korzystać pracownicy.

Kontakt

Zaskakujące i dyskretne ogłoszenie

Rzeczywiście, ta zapowiedź nie została masowo zakomunikowana i informacje można znaleźć jedynie na stronie wsparcia aplikacji internetowej. Nie wysłano żadnej informacji do prasy i z pewnością wiele osób będzie zaskoczonych 25 stycznia brakiem możliwości korzystania z oprogramowania. Obecnie Snap nie przekazał informacji o alternatywach dla Snap Camera, firma wspomina o korzystaniu z webowej wersji aplikacji Snapchat, ale nie pozwala ona na integrację filtrów w strumieniach.

utiliser des filtres snapchat sur un ordinateur

Decyzja ta nie spodobała się wielu osobom i wpędzi w kłopoty wielu streamerów. Nawet jeśli niewiele osób wiedziało o Snap Camerze, to był on szeroko wykorzystywany przez streamerów do animacji ich programów na żywo. Na forum Snap można znaleźć wielu twórców czy streamerów wściekłych na zaistniałą sytuację. Dla jednych część dochodów przyniosło tworzenie filtrów tylko dedykowanych do streamów i wizji, a dla innych wykorzystali te obiektywy do swojego streamu.

Dlaczego Snap Camera już nie działa?

P

Na razie grupa Snap nie podała wyjaśnienia tego niespodziewanego zamknięcia. Ale kilka elementów można wziąć pod uwagę, aby odgadnąć wybór zamknięcia tego narzędzia.

Po pierwsze, Snap Camera była całkowicie darmowa i nie przynosiła żadnych dochodów. Nadal jednak wymagało to zespołów programistów do utrzymania i aktualizacji oprogramowania. Jak być może wiecie, Snap jest obecnie na minusie i musi coś zrobić, aby dalej iść w dobrym kierunku. Rzeczywiście, w 2022 roku zwolniono 20% pracowników. Pierwsze założenie jest takie, że wybór zamknięcia Snap Camera pozwala na ograniczenie straty pieniędzy.

Po drugie, wśród konsumentów Snap Camera mogliśmy znaleźć pracowników, którzy wykonują telepracę. Od czasu zakończenia pandemii Covid 19, wielu zaprzestało telepracy. Ponadto większość narzędzi do wideokonferencji sama oferuje filtry do wykorzystania. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której uczestnicy podłączają swoje źródło do Snapa i “tracą czas” (mimo że był to bardzo szybki proces).

Na razie nie znamy przyszłości tej funkcji, gdyż Snapchat nie przekazał więcej informacji. Może to być okazja dla Mety do opracowania podobnego i równie potężnego narzędzia.