Snapchat kupuje francuski startup zajmujący się neurobiologią dla swoich okularów Spectacles AR

Grupa Snapchat kupiła paryski start-up, który zajmuje się neurobiologią, a dokładniej możliwością kontrolowania obiektów elektronicznych za pomocą myśli.

NextMind: młoda firma już znana na całym świecie

next-mind-capteur-snapchat

NextMind została założona przez francuskiego neuronaukowca Sida Kouidera i brała już udział w corocznych targach technologicznych w Las Vegas w 2020 roku. Od grudnia 2020 r. oferuje zestaw dla deweloperów, który pozwala analizować sygnały neuronowe za pomocą opaski, aby zrozumieć intencje i przepisać je do dostosowanej aplikacji.

Mówiąc prościej, dzięki prototypowi NextMind można dowiedzieć się, kiedy dana osoba na coś “kliknie” (analizując jej koncentrację na elemencie wizualnym). 

Obecnie technologia ta ma niewielkie zastosowanie w naszym społeczeństwie, ale miała zostać zintegrowana z grami wideo, aby uzupełnić obecne już elementy sterujące.

Kontakt

Snapchat przejmuje firmę NextMind dla swoich okularów Spectacles

lunettes-snapchat-realite-augmentee

Oczywiście Snapchat nie kupił tego start-upu przez przypadek. Amerykańska grupa chce bowiem udoskonalić swoje badania i projekty dotyczące rzeczywistości rozszerzonej. Aby móc zaoferować okulary szerokiej publiczności, przejęcie firmy pozwoli na udoskonalenie funkcjonalności okularów i uzyskanie znaczącej wartości dodanej: sterowania okularami za pomocą myśli.

Wszystko to ma sens, jeśli weźmiemy pod uwagę, że okulary Spectacles mają służyć do wyświetlania rzeczywistości rozszerzonej i nie będą wyposażone w żadne środki sterowania (joysticki lub polecenia głosowe). Dzięki śledzeniu ruchu gałek ocznych Snapchat ma nadzieję, że użytkownicy będą mogli sterować interfejsem za pomocą oczu i bez użycia rąk. 

Na razie trwają badania nad osiągnięciem tego celu, ale wiemy, że w przyszłości będzie on możliwy do zrealizowania. Pozwoli to Snapchatowi zaoferować unikalny produkt, ponieważ na razie żaden konkurent nie mówi jeszcze o tej technologii dla swoich okularów AR.

NextMind przestanie zatem wprowadzać swoje produkty na rynek, a cały jej zespół dołączy do firmy Snap, pozostając w Paryżu.

Trwa wyścig o rynek okularów rozszerzonej rzeczywistości

W ostatnich latach Snapchat skupował firmy, ale nie po to, by ulepszyć swoją sieć społecznościową. Rzeczywiście, jeśli spojrzymy na listę nabytków, to jest to raczej długoterminowy cel badawczy, a konkretnie okulary do rzeczywistości rozszerzonej. I tak przed NextMind gigant kupił firmę Compound Photonics, producenta komponentów, a ostatnio WaveOptics, dostawcę ekranów do okularów Spectacles 4.

Oczywiście Snapchat nie jest jedyną grupą, która chce zaistnieć na rynku okularów rozszerzonej rzeczywistości. Możemy wskazać firmę Meta, która również dużo inwestuje w tę technologię. W przeciwieństwie do aplikacji Snap, firma ta stawia na rękawicę haptyczną, która pozwoli użytkownikowi kontrolować rzeczywistość rozszerzoną za pomocą rąk. Rękawica ta jest obecnie najbardziej zaawansowanym obiektem, jeśli chodzi o sterowanie interfejsem AR, ale nie została jeszcze skomercjalizowana i znajduje się w fazie rozwoju. To właśnie dzięki zakupowi start-upu CTRL-Labs firma Meta może inwestować w te badania od września 2019 r.

Metawersja w rzeczywistości rozszerzonej: wkrótce rzeczywistość

Choć Meta mówi już o metawersjach wirtualnej rzeczywistości, na razie AR może zająć ważne miejsce w naszym codziennym życiu. Dlatego też wiele firm koncentruje się na rzeczywistości rozszerzonej, aby nie przegapić żadnej okazji. Okulary AR są tego najlepszym dowodem, ponieważ pozwolą zastąpić smartfony i zaoferować lepsze doświadczenia w rzeczywistości rozszerzonej, a tym samym jakościowe metawersum.

Na przykład, obecnie można kupić działki na OVR, aby zaoferować doświadczenia rozszerzonej rzeczywistości na swojej nieruchomości. Ten trend otworzy nowy rynek i stanie się swoistym metaverse.