Co to jest metaverse?

Odkąd Facebook zmienił nazwę na Meta, w mediach społecznościowych i sieciach pojawiło się słowo metaverse. W tym artykule dowiesz się więcej o cechach metaverse.

Definicja i historia metaverse

metavers-definition

Koncepcja ta pojawiła się po raz pierwszy w 1968 roku w powieści Simulacron 3 Daniela F. Galouye’a. Słowo metaverse zostało później zdefiniowane w 1973 r. w filmie “Wirtualny samuraj”, wydanym w 1992 r., którego autorem jest Neal Stephenson. 

Konkretnie rzecz ujmując, metawersja to fikcyjny wirtualny świat podłączony do Internetu i umożliwiający użytkownikowi podróżowanie po wirtualnych przestrzeniach oraz wymianę informacji i dzielenie się nimi z innymi użytkownikami.

Kontakt

Jak to działa?

Choć termin metaverse istnieje od wielu lat, dopiero niedawno zyskał na popularności dzięki nowym technologiom i postępowi technicznemu ostatnich lat. 

Metawersja jest możliwa dzięki rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Rzeczywistość rozszerzona umożliwia nakładanie wirtualnych elementów na rzeczywiste środowisko za pomocą połączonych okularów, smartfonów lub tabletów oraz kamer internetowych. Z kolei rzeczywistość wirtualna symuluje fizyczną obecność użytkownika w środowisku sztucznie wygenerowanym przez oprogramowanie przy użyciu określonego sprzętu. 

Obecnie istnieją dwa rodzaje metavers, ale metavers wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną są bardziej dostępne dla wszystkich.

Metawersum w rzeczywistości rozszerzonej

Metawersja rzeczywistości rozszerzonej jest zaprojektowana tak, aby można było z niej korzystać za pomocą smartfona lub inteligentnych okularów, dzięki czemu dostęp do świata w ten sposób jest łatwiejszy dla każdego. 
Nawet jeśli użytkownik niekoniecznie znajdzie się w wirtualnym wszechświecie 100%, metawersum może stać się bardzo popularne i może nawet pomóc nam w codziennym życiu.

Metawersum w wirtualnej rzeczywistości

Jak wyjaśniono powyżej, metawersja VR wymaga zestawu słuchawkowego do wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą zestawu słuchawkowego użytkownik zostanie przeniesiony do fikcyjnego środowiska 100%. Meta inwestuje obecnie w badania i projektowanie takich metawersów, aby odtworzyć wirtualny świat dla wszystkich.