Sukces i korzyści wynikające z zastosowania kodu QR

Słynny rozpikselowany kwadrat, który został zapomniany i odstawiony na bok na długi czas powraca. Praktyczne i przydatne w codziennym życiu narzędzie, ułatwia życie markom, towarzysząc jednocześnie ich klientom w procesie zakupowym. Prawdziwy pomost między rzeczywistością a wirtualem, QR Code, Quick Response Code, stał się bezkontaktową interakcją, która jest coraz częściej wykorzystywana przez marki. Jak jednak można ją wykorzystać? A jakie są jego zalety?

Co to jest kod QR?

Kryzys zdrowotny, który pojawił się w latach 90. w Japonii, oznaczał wielki powrót tej technologii. Idealny do zaznaczania społecznego dystansu, poszanowania norm przy jednoczesnym łatwym i szybkim dostępie do pożądanych treści, jawi się wtedy jako idealne narzędzie. Jeśli chodzi o użytkowanie, wystarczy wziąć smartfon, otworzyć aplikację aparatu, zeskanować tylną kamerą, a następnie otworzyć link docelowy, który pojawia się natychmiast poprzez powiadomienie. Narzędzie to jest wykorzystywane w szczególności w branży restauracyjnej do bardzo prostego dostępu do mapy przy jednoczesnym ograniczeniu kontaktu fizycznego. 

carte-de-remerciements-filter Maker avec Manuscry

Kontakt

Zalety kodu QR

Jak wspomniano wcześniej, kod QR zrobił powrót, ponieważ mocno ogranicza kontakt fizyczny, co jest ważnym elementem w kontekście kryzysu zdrowotnego. Poza aspektem zdrowotnym jest to narzędzie o wielu zaletach. 

Po pierwsze, kod QR jest praktyczny i natychmiastowy. W sytuacji, gdy klienci coraz bardziej się spieszą i szukają szybszej obsługi, narzędzie to zaspokaja potrzebę natychmiastowości, dostarczając jednocześnie wszystkich niezbędnych informacji. Czas zaoszczędzony dzięki tej technologii stał się dla firm bardzo ważny, szczególnie w kontekście upłynnienia procesu zakupowego klienta. 

Kolejną mocną stroną QR Code jest możliwość wprowadzenia interaktywności zabawy, uwiedzenia klienta i sprawienia, że przyjdzie do Ciebie. Tym samym w strategii inbound marketingu kod QR może być wykorzystywany podczas akcji promocyjnych do prezentacji danego produktu i zaproszenia klientów np. do najbliższego sklepu. Firma ma pełną swobodę w wyborze treści linku, do którego prowadzi QR Code. Może podkreślać adres, wydarzenie np. wyprzedaż, produkt, dziękować… Wiele rzeczy można zrobić!

W społeczeństwie, w którym połączenie fizyczności i cyfrowości jest coraz ważniejsze, kod QR jest narzędziem par excellence do wdrażania działań filigranowych. Jest to bezpośrednie połączenie fizycznych i wirtualnych narzędzi komunikacji w celu stworzenia synergii i pełnej komunikacji. Kody QR są regularnie wkomponowywane w plakaty, ulotki, wizytówki czy nawet karty z podziękowaniami. Kod QR staje się ważnym elementem, który doskonale wpisuje się w strategię komunikacji marek.

Rzeczywistość rozszerzona

Aby zaoferować oryginalne, wciągające i unikalne doświadczenie, możliwe jest oferowanie treści AR za pośrednictwem kodu QR. Link docelowy może na przykład prowadzić klientów do filtra InstagramSnapchat czy nawet Tik Tok podkreślając na przykład premierę nowego produktu lub kluczowe wydarzenie. Dodając do treści rozszerzoną rzeczywistość, użytkownicy zostaną przeniesieni w nowy świat i zanurzą się bezpośrednio w uniwersum marki. Jest to ważny element, który pozwoli wyróżnić się na tle konkurencji. To właśnie zrobiła nasza agencja, umieszczając kod QR na naszej karcie z podziękowaniami na koniec roku. Kiedy nasi klienci skanują kod QR, odkrywają animację rozszerzonej rzeczywistości i elementy wokół nich, które mogą odkrywać stopniowo, obracając telefon i poruszając się po nim. 

Za pomocą kodu QR można wyobrazić sobie wiele akcji i treści i to jest jego główna siła. Od wyświetlaczy po rzeczywistość rozszerzoną, marki mogą dać upust swojej wyobraźni, jednocześnie oferując swoim klientom szybko i łatwo dostępne treści.