Kroki, które należy wykonać, aby stworzyć strategię mediów społecznościowych

Sieci społecznościowe stają się coraz ważniejsze w naszym codziennym życiu. Jako miejsce wymiany, dzielenia się, trendów i inspiracji, ważne jest, aby marki dostosowały swoją komunikację i wdrożyły działania digitalowe. Należy zatem wprowadzić strategię marketingową dostosowaną do sieci społecznościowych. Ale jak stworzyć strategię social media? Z czego się składa? A jakie są jego zalety? My mówimy więcej!

Czym jest strategia social media?

strategie social media

Z ponad 4 miliardami aktywnych użytkowników, czyli około 55% światowej populacji, sieci społecznościowe stały się kluczowym elementem rozwoju dla marek. Rzeczywiście, marketing jakościowego i skutecznego produktu/usługi to jedno, ale dostarczenie właściwego komunikatu do właściwych ludzi przy użyciu właściwych środków jest równie ważne! Firmy wzięły pod uwagę to wyzwanie i rozwijają swoją obecność w sieci poprzez wdrożenie spójnej i skutecznej strategii social media.

Dla przypomnienia, termin media społecznościowe odnosi się do platform cyfrowych obecnych w Internecie i umożliwiających publikowanie treści, interakcję i wymianę między internautami. Media społecznościowe są zatem zbiorem platform, na których oferowane są liczne funkcje. Sieci społecznościowe to strony internetowe przeznaczone specjalnie do łączenia użytkowników ze sobą. W zależności od każdej sieci społecznej pewne funkcje będą bardziej widoczne, np. filmy na TikTok zdjęcia/filmy/historie na Instagram lub zamieścić na Facebook na przykład. Sieci społecznościowe są więc częścią mediów społecznościowych, ale są tylko jedną z części mediów społecznościowych, do których zalicza się również blogi, fora itp.

Kontakt

Dlaczego wdrożenie strategii social media jest ważne?

Głównym celem strategii mediów społecznościowych jest podkreślenie swojej marki, produktów i usług w celu rozwoju marki. Rzeczywiście, obecność cyfrowa jest obecnie bardzo ważna i konieczna. Następnie można wyznaczyć różne cele:

  • Tworzenie wspólnoty 
  • Zwiększona widoczność i świadomość 
  • Sprzedaż jego produktów / usług
  • Poprawić wizerunek swojej marki 
  • Umacnianie swojej pozycji
  • Oferowanie jakościowych usług na portalach społecznościowych

 

Wdrożenie strategii social media daje więc wiele korzyści. Poprawiając swoją widoczność i notoryczność, marka zwiększy swoją popularność, a tym samym pole działania. Z drugiej strony, tworząc społeczność i jednocząc internautów, Twoja marka zyska legitymizację. Strategia social media może również pomóc w osiągnięciu celów związanych z ruchem na jej stronie internetowej. 

Stworzenie strategii social media daje więc firmom wiele korzyści, zarówno z punktu widzenia organizacji i strukturyzacji działań, jak i pomiaru wydajności i skuteczności prowadzonych działań: ideał!

Jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć skuteczną strategię social media?

Modele TOMSTER

Kiedy już opracujesz swoją strategię marketingową i komunikacyjną, możesz stworzyć swoją strategię mediów społecznościowych. Skupia się ona na Twoich celach komunikacyjnych, które wymagają działań w mediach społecznościowych. Na przykład, chcesz uzyskać widoczność i świadomość na Instagramie, ponieważ twój główny cel jest na tej sieci społecznej, strategia mediów społecznościowych pozwoli ci ustawić działania, które należy wdrożyć w zorganizowany sposób, aby osiągnąć swój cel!

Target

Ustalona wcześniej strategia marketingowa pozwala Ci jasno określić swój target, czyli do kogo powinna być skierowana Twoja komunikacja. Teraz czas na dopracowanie tego celu o dodatkowe informacje, takie jak hobby, nawyki, charaktery, wykorzystywane technologie… To jest właśnie etap Persony! Ta wymyślona postać pozwala Ci stworzyć mentalną reprezentację tego, czego chciałby Twój typowy target, a tym samym dostarczyć rozwiązania jego problemów. 

Jest to bardzo ważny krok w poznawaniu swojej publiczności wewnątrz na zewnątrz, dzięki czemu można mówić do nich w najlepszy możliwy sposób. Rzeczywiście, nie stworzysz tych samych treści w B2B, co w B2C, albo kierując do odbiorców w wieku 18-25 lat lub np. 45-65 lat. Ten krok pomoże Ci określić najbardziej odpowiednie media, tematy, które należy poruszyć i format treści, aby przyciągnąć uwagę docelowych odbiorców.

Wiadomość

Musisz starannie wybrać wiadomość, którą chcesz przekazać docelowym odbiorcom. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przeprowadzenie audytu i analizy porównawczej. Pozwoli ci to zobaczyć, co już robisz w mediach społecznościowych, a następnie sformułować zalecenia dotyczące tego, co byłoby interesujące do wprowadzenia. Wybór tematów jest bardzo ważny, aby tworzyć wysokiej jakości, innowacyjne treści. Aby wzmocnić wizerunek marki, musisz przyjąć odpowiedni ton w swoich tekstach, aby przyciągnąć uwagę odbiorców, wzbudzić ich zainteresowanie, sprowokować pożądanie i skłonić do podjęcia działań: jest to metoda AIDA. Co więcej, należy tworzyć treści dopasowane do oczekiwań internautów. Ważna jest zatem forma przekazu. Wideo, karuzela, zdjęcie, historia, filtr… Wiele rzeczy można przewidzieć i wdrożyć. Szczególną popularnością wśród internautów cieszy się rzeczywistość rozszerzona. Ta nowa technologia oferuje użytkownikom sieci unikalne, wciągające doświadczenie: bardzo interesujący format, który można na przykład włączyć do linii redakcyjnej. 

Cele

Określenie precyzyjnych celów jest bardzo ważne. Rzeczywiście, uzasadniają powody Twoich działań w mediach społecznościowych: zyskanie widoczności, świadomości, wzrost ruchu, zaangażowanie, generowanie kwalifikowanych leadów. W tym celu radzimy zastosować technikę SMART. Twoje cele muszą być konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i określone w czasie. Postępując zgodnie z tymi ramami, można określić jasne i precyzyjne cele, aby wyznaczyć skuteczne i spójne działania.

Strategia

Korzystanie z mediów społecznościowych wymaga od Ciebie ustalenia planu, aby odpowiednio ułożyć swoje działania. Ciekawym rozwiązaniem jest więc naprzemienne stosowanie swoich działań, tak aby się uzupełniały. Na przykład, możesz udostępniać treści, których celem jest jednoczenie społeczności, a jednocześnie na przemian z publikacjami podkreślającymi rabaty i nowe produkty…. Generowanie nowych leadów. Strategia pozwala więc stworzyć kompletny ekosystem cyfrowy z odpowiednimi tematami, dostosowanym słownictwem i spójnym tonem, aby osiągnąć swoje cele.

Technologie / punkty kontaktowe

Mając zdefiniowaną grupę docelową, cele, przesłanie i ogólną strategię, możesz teraz wybrać najbardziej odpowiednie media społecznościowe. Celem jest zainwestowanie w media społecznościowe, które pozwolą Ci dotrzeć do Twojej grupy docelowej, a więc potencjalnych klientów. Śledząc najnowsze wiadomości i trendy oraz opierając się na potrzebach i zachowaniach grupy docelowej, dokonasz najwłaściwszego wyboru spośród mediów społecznościowych, które masz do dyspozycji: blog, Instagram, Facebook, Tik Tok, Snapchat…

Oceń

Ponieważ wszystkie działania mają swoje konsekwencje, konieczna jest ocena prowadzonych działań, aby w razie potrzeby je dostosować. Wskaźniki KPI powinny być analizowane zgodnie z Twoim celem: wzrost liczby followersów, jeśli chcesz stworzyć społeczność, wskaźnik zaangażowania publikacji, aby zobaczyć zainteresowanie, jakie wywołuje treść lub na przykład liczba kliknięć. Interesujące jest również pochodzenie ruchu, aby sprawdzić, czy wykonane publikacje zwiększają ruch. 

Zasoby

Wreszcie, konieczne jest określenie zasobów, które będą potrzebne do ustanowienia strategii mediów społecznościowych. Budżet, terminy, umiejętności wewnętrzne, personel… Wszystkie te czynniki muszą być brane pod uwagę, aby podjąć decyzje dostosowane do Twoich celów.

Wdrożenie strategii mediów społecznościowych jest więc procesem stopniowym, który przebiega w różnych etapach. Media społecznościowe są bardzo interesującym środkiem wyrazu, który można włączyć do swojej komunikacji, szczególnie poprzez wcześniejsze przemyślenie ich znaczenia, cech i wpływu. Model TOMSTER pomoże Ci wdrożyć strategię mediów społecznościowych w najlepszy możliwy sposób, jednocześnie dostosowując ją do wyników. Teraz, kiedy wiesz jak wdrożyć strategię, możesz zacząć działać.