AI i rozszerzona rzeczywistość: nowe funkcje Mapy Google

W zeszłym roku Google Maps zapowiedziało duże zmiany w swoich aplikacjach, a od 8 lutego 2023 roku to się udało. Rzeczywiście, w Mapach Google pojawiły się 4 nowe funkcje, które bazują na AI i rozszerzonej rzeczywistości. Wszystkie te nowe funkcje mają ułatwić poruszanie się i znajdowanie miejsc. Na razie, te cechy nie są jeszcze rozmieszczone na całym świecie, ale koncentrują się na określonych lokalizacjach.

Immersyjny widok z Google Maps

Najważniejszą i najbardziej wpływową z nowych funkcji jest tzw.Immersyjny widok“. Wykorzystując miliardy zdjęć bezpośrednio ze Street View, sztuczna inteligencja przekształciła budynki na zdjęciach w widoki 3D.

google-maps

Dzięki temu użytkownik może zobaczyć bezpośrednio ze swojej aplikacji, jak wygląda dane miejsce, bez konieczności udania się tam. Ale na tym się nie kończy. Immersive View replikuje widok 3D w zależności od pogody, pozycji słońca i pory dnia, w której miejsca są zajęte. Oznacza to, że użytkownicy mogą natychmiast zobaczyć, które godziny są dla nich najbardziej dogodne do odwiedzenia. Dodatkowo, w przypadku niektórych sklepów i restauracji, możliwe jest wejście do środka i odkrycie atmosfery oraz dekoracji, aby wiedzieć, czy dane miejsce jest odpowiednie.

Kontakt

Na razie Immersive View jest dostępny dla miast: Londyn, Los Angeles, Nowy Jork, San Francisco i Tokio. Wkrótce funkcja będzie dostępna dla Amsterdamu, Dublina, Florencji, Wenecji i innych miast.

Szukaj właściwej firmy na ulicach dzięki rozszerzonej rzeczywistości

Rzeczywistość rozszerzona jest również podkreślana w Mapach Google. Rzeczywiście, teraz możliwe jest korzystanie z immersyjnej wersji Live View. Kiedy więc użytkownik chce skorzystać z tej nowej funkcji, musi tylko aktywować wersję immersyjną i włączyć swój aparat. Wtedy ze swojej kamery zobaczy każdy biznes obok siebie. Kiedy kliknie na ikonę handlowca, zobaczy szczegóły firmy z recenzjami i nazwą bezpośrednio w swoim środowisku.

fonctionnalité google maps avec realité augmentée

Aby to zobrazować, wyobraź sobie grupę przyjaciół spacerujących po mieście i chcących napić się w barze. Stoją przed kilkoma barami, ale nie wiedzą, który wybrać. Po włączeniu funkcji Live View Immersive będą mogli zobaczyć oceny i recenzje każdego baru na ulicy i odpowiednio wybrać najlepszy.

Funkcja ta jest już dostępna w Londynie, Los Angeles, Paryżu, Nowym Jorku, San Francisco i Tokio. W Barcelonie, Dublinie i Madrycie jest w trakcie uruchamiania i będzie dostępna wkrótce.

Poruszanie się po lotniskach za pomocą rzeczywistości rozszerzonej

google-maps-fonctionnalité

Live View Immersive jest również dostępny dla lotnisk. Rzeczywiście, czasami trudno jest wiedzieć, gdzie iść na nieznanym i bardzo dużym lotnisku. Dzięki Google Live Immersive podróżni będą mogli łatwo dostać się z punktu A do punktu B, podążając za strzałkami i wskazówkami, które pojawiają się na ekranie. Na przykład, będzie można dostać się do stanowiska wypożyczalni samochodów lub saloników bez szukania wszystkich znaków na lotnisku.

Funkcja ta została już uruchomiona na niektórych lotniskach od zeszłego roku, takich jak Zurych i Tokio. Celem Google Maps jest rozszerzenie lokalizacji na centra handlowe i inne lotniska. W najbliższych miesiącach podróżni będą mogli z niej skorzystać w Barcelonie, Berlinie, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Melbourne, Paryżu, Pradze, São Paulo, Singapurze, Sydney i Tajpej.

Dostosowanie Map Google do pojazdów elektrycznych

Mapy Google chciały również dostosować swoje funkcjonalności do samochodów elektrycznych, które mogą zintegrować Google Car. Tym samym na Mapach Google pojawiły się 3 nowe opcje ułatwiające kierowcom podróżowanie.

Pierwsza opcja pozwala po prostu dodać przystanki na ładowanie w przypadku krótkich podróży. Mapy automatycznie dodadzą przystanek na podstawie szacunków dotyczących ilości energii potrzebnej do dotarcia na miejsce. Następnie weźmie pod uwagę np. korki i określi możliwe miejsca postoju.

Na mapie kierowcy będą mogli również zobaczyć stacje, które oferują bardzo szybkie ładowanie po drodze. Te szybkie ładowania pozwalają wyjechać z pełną baterią w około 40 minut.

Ostatnia dodana opcja dotyczy sklepów, które posiadają stacje ładowania. Rzeczywiście, gdy kierowca będzie chciał zrobić zakupy w supermarkecie, zobaczy dodatkową informację wskazującą, które supermarkety mają stacje ładowania. Oznacza to, że kierowca może udać się do wybranego sklepu i jednocześnie na miejscu naładować swój samochód bez konieczności dokonywania kolejnych objazdów.