Google zapowiada premierę nowych okularów do rozszerzonej rzeczywistości

Na szczycie Google I/O 2022Google zaprezentowało swoje zupełnie nowe okulary rozszerzonej rzeczywistości, które ułatwiają rozmowę z kimś w innym języku.

Okulary z rozszerzoną rzeczywistością, które tłumaczą rozmowy na inne języ

Google chce zmniejszyć bariery językowe, które czasem uniemożliwiają rozmowy z innymi ludźmi. Aby to zrobić, połączyła rzeczywistość rozszerzoną i sztuczną inteligencję. Kiedy więc zakładasz okulary i osoba mówi do ciebie w innym języku, tłumaczenie dialogu jest automatycznie wyświetlane w rzeczywistości rozszerzonej.

Kontakt

lunettes ar de réalité augmentée de google

Okulary z rozszerzoną rzeczywistością wyposażone są w mikrofon, który rejestruje słowa osoby i niemal natychmiast przetłumaczy je przez okna okularów.

Dodatkowo okulary będą miały możliwość tłumaczenia języka migowego, co pomoże osobom głuchym i niedosłyszącym porozumieć się z osobami, które nie znają języka migowego. Będą zatem w stanie przekładać gesty na słowa.

Google Glass: w końcu potężna para okularów?

W 2011 roku Google zapowiedziało swoje pierwsze okulary AR, ale ich technologia nie była jeszcze dostosowana i w dobie czasu. Rzeczywiście, mimo bardzo atrakcyjnej karty technicznej (kamera, wi-fi, mikrofon, touchpad na zauszniku), aplikacje nie były jeszcze na tyle potężne, by można je było zintegrować z tymi okularami. Ponadto istniała kwestia prywatności, ponieważ ludzie mogli robić zdjęcia i filmy każdemu bez jego wiedzy. W momencie wypuszczenia Google Glass, amerykański gigant zdał sobie sprawę, że ten projekt nie jest jeszcze gotowy i efektywny, a publiczność nie ma go ze względu na cenę i brak zainteresowania. W styczniu 2015 roku Google postanowiło wstrzymać produkcję i sprzedaż swoich okularów rozszerzonej rzeczywistości, nie podając daty ponownego wprowadzenia na rynek.

Mimo tego niepowodzenia, dwa lata później Google ogłosiło, że jego zespoły pracują nad nowymi okularami rozszerzonej rzeczywistości, które byłyby skierowane do firm, ale nie chciały jeszcze wprowadzać ich na rynek konsumencki.

Tak więc dziś Google ogłasza premierę swoich okularów do rozszerzonej rzeczywistości. W tej chwili bardzo trudno jest stwierdzić, czy ten projekt się sprawdzi, ale pewne jest, że wraz z rozwojem AR i innych technologii, Google jest na dobrej drodze do konkurowania na tym rynku.

Rynek okularów rozszerzonej rzeczywistości szybko rośnie

Google nie jest jedynym, który inwestuje w ten rynek i wierzy w tę technologię. Rzeczywiście, kilka dużych grup już się w tym temacie pozycjonuje i od kilku lat zapowiada swoje okulary. 

Wśród nich jest Snapchat z jego okulary , który wydał już kilka wersji. Nie był to jednak wielki sukces, gdyż jego wykonanie nie było zbyt dobre. Rzeczywiście, zasada działania tych okularów polegała na projekcji filtrów Snapchat bezpośrednio do okularów w celu nagrywania zdjęć i filmów. Ale bateria i pamięć masowa były ograniczone i nie pozwalały tak naprawdę na immersyjne doświadczenie.

Microsoft wypuścił również okulary o nazwie Hololens, ale są one przeznaczone tylko na rynek profesjonalny. Są one wykorzystywane do zwiększenia wydajności pracowników w świecie przemysłowym, ale także dla profesjonalistów, którzy chcą projektować swoją pracę w rozszerzonej rzeczywistości.