Qualcomm wypuszcza bezprzewodowe okulary AR

Bardzo pożądane przez marki i użytkowników, okulary rozszerzonej rzeczywistości stają się coraz bardziej popularne. Amerykańska firma specjalizująca się w technologiach mobilnych ogłosiła 20 maja swój nowy projekt okularów AR. 

AR Smart Viewer firmy Qualcomm

Amerykańska firma wypuściła nową generację chipów przystosowanych do smartfonów pod nazwą Snapdragon 8 oraz Snapdragon 7 Gen 1. Chipy te mają na celu poprawę wydajności energetycznej, aby uniknąć przegrzania, ale także poprawić wydajność graficzną i zaoferować optymalną jakość zdjęć.

Kontakt

lunettes-ar

To właśnie podczas tej zapowiedzi poinformowano o wydaniu nowego projektu referencyjnego okularów AR. W istocie, to nie firma Qualcomm która będzie wprowadzać na rynek sam produkt. Amerykańska firma zajmuje się opracowywaniem koncepcji, które następnie proponuje potencjalnie zainteresowanym firmom. Nazwane Wirless AR Smart Viewer, te nowe okulary AR są następstwem okularów XR1 Smart Viewer wydanych w lutym 2021 roku. Model ten został więc ulepszony i zoptymalizowany, aby stworzyć parę okularów w czołówce technologii. Jako jeden z głównych graczy na rynku rozszerzonej rzeczywistości, Qualcomm oferuje zaawansowane technologie, aby zapewnić wciągające i wyjątkowe doświadczenie AR.

Funkcje Smart Viewer

ar-lunettes

Z funkcjonalnego punktu widzenia, okulary muszą być podłączone do smartfona lub komputera. Rzeczywiście, okulary działają tylko wtedy, gdy są podłączone do innego urządzenia, czyli poprzez przetwarzanie dzielone. Połączenie nie będzie jednak USB-C, ale bezprzewodowe, przez Bluetooth lub WiFi, co odróżnia je od poprzedniej pary. Łączność jest więc kluczowym czynnikiem. Dzięki rozwiązaniu FastConnect 6900 opóźnienie w komunikacji pomiędzy maskownicą a komputerem, czy smartfonem, będzie odpowiadało 3 milisekundom, czyli bardzo szybkiemu opóźnieniu.

Prawdziwym plusem tej pary jest więc jej wydajność. Rzeczywiście, wyposażony w nowy proces Qualcomm, Snapdragon XR2 pozwala tej parze być dwa razy bardziej wydajnym niż poprzednia para przy tym samym zużyciu energii. Na przykład przetwarzanie obrazu jest zoptymalizowane, szybsze i lepszej jakości niż w poprzedniej generacji. Czas pracy na baterii pary odpowiada 30 minutom całkowitego użytkowania, biorąc pod uwagę, że możliwe jest dodanie baterii w razie potrzeby.

Od strony estetycznej głównym atutem Smart Viewera jest to, że jest on stosunkowo lekki i cienki. Ta zgrabna konstrukcja nadaje świeżego wyglądu i jest przeciwieństwem masywnej estetyki niektórych okularów AR, przy czym estetyka jest aspektem cenionym przez dzisiejszych użytkowników. Ten elegancki design jest szczególnie zauważalny w wadze 115 gramów, co stanowi bardzo lekką i funkcjonalną parę.

Google, Meta, Snapchat, Sony… Wielu graczy wkracza do rzeczywistości rozszerzonej przez rozwijając swoje okulary. Te pary okularów są następnie okazją dla użytkowników do przeżycia unikalnych doświadczeń immersyjnych, każdy bardziej realistyczny niż ostatni.