Grand Large: podwodne giganty widoczne w rzeczywistości rozszerzonej w akwarium

W celu zwiększenia świadomości na temat kwestii związanych z wysokim morzem, Nausicaá, największe europejskie akwarium, znajdujące się na morzu w Boulogne-sur-Mer, stworzyło wciągające doświadczenie w rzeczywistości rozszerzonej.

Grand Large: wyjątkowe i wciągające doświadczenie z rzeczywistością rozszerzoną

Ten projekt został zrealizowany przez firmę Saola i przez naukowców, aby stworzyć zwierzęta identyczne z rzeczywistością i wciągającą podróż, która jest więcej niż jakościowa. Grand Large zajął ponad 8 miesięcy badań i tworzenia i kosztował ponad milion euro. 

Aby zaoferować animację jak najbardziej zbliżoną do naukowej prawdziwości, projekt rozpoczyna się od dna morskiego wyspy Malpelo na Oceanie Spokojnym, aby dotrzeć do Oceanu Indyjskiego w celu odkrycia wszystkich pożądanych gatunków.

Kontakt

aquarium-requin-baleine-realite-augmentee

To zanurzenie odbywa się przed 100m2 wnęką, która pozwala zobaczyć największy basen w Europie. Odwiedzający są zaproszeni do noszenia okularów Hololens 2, które wyświetlają rozszerzoną rzeczywistość, aby odkryć gatunki w 3D, które są niemożliwe do zobaczenia w akwariach.

Doświadczenie odbywa się w kilku etapach, a zwiedzający jest prowadzony przez ponad 2-metrowego żółwia, który zapoznaje go z podwodnymi gatunkami. Wśród prawdziwych ryb akwarium można znaleźć sunfish, sailfish, delfiny tursiops pływające wśród prawdziwych ryb. Atrakcją pokazu jest spotkanie z rekinem wielorybim, ssakiem o długości ponad 14 metrów, któremu towarzyszy wieloryb Bryde’a o długości ponad 15 metrów.

Rzeczywistość rozszerzona dla akwarystyki

Rzeczywistość rozszerzona to technologia, która pozwala na nakładanie wirtualnych elementów (w 3D lub 2D) na rzeczywiste środowisko. Jest to możliwe z poziomu smartfona, tabletu, komputera, a nawet okulary do rozszerzonej rzeczywistości.

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości, to doświadczenie oferuje nurkowanie w głąb z niezwykłą precyzją i jakością. To nie tylko przyciągnie więcej odwiedzających, ale także zaoferuje unikalne doświadczenie, które reprezentuje gatunki niemożliwe do zobaczenia w akwariach. Rzeczywiście, niektóre gatunki nie mogą żyć w akwariach lub dawno wyginęły. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości akwaria mogą więc uatrakcyjnić swoją ofertę i zapewnić widzom rozrywkę.

Oprócz oferowania immersyjnego doświadczenia, pomaga również podnieść świadomość wśród młodych ludzi poprzez edukacyjną opowieść. Dzięki temu można podziwiać i zrozumieć, o co chodzi w pełnym morzu i jego ekosystemie, który jest zagrożony przez działalność człowieka na tym obszarze.

Tutaj najodpowiedniejsze okazały się gogle rozszerzonej rzeczywistości Hololens firmy Microsoft, gdyż oprócz rzeczywistości rozszerzonej oferują immersję słuchową.

lunettes-realite-augmentee-hololens-microsoft

Istnieje jednak wiele innych sposobów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości dla akwarium, takich jak aplikacja mobilna lub filtry na portalach społecznościowych.
Rzeczywiście, dzięki tym dwóm innym rozwiązaniom, akwarium może oferować treści poza swoim budynkiem i w ten sposób dotrzeć do większej liczby osób. Ponadto, będą one znacznie mniej kosztowne niż Grand Large immersive experience, a nadal będą miały znaczący zwrot.