Pierwszy festiwal rzeczywistości rozszerzonej zawita do Francji

Wydarzenie w rozszerzonej rzeczywistości zorganizowane przez Grand Palais i Fisheye

festival realite augmentee

To wspaniała wiadomość dla miłośników sztuki i rzeczywistości rozszerzonej. W dniach 19 i 20 czerwca 2021 r. w Paryżu odbędzie się pierwszy festiwal sztuki rzeczywistości rozszerzonej. Wydarzenie to, zorganizowane przez RMN Grand Palais i Fisheye, będzie prezentować dzieła sztuki w rzeczywistości rozszerzonej we współpracy z Tik Tok. Wstęp jest bezpłatny, ale należy zarezerwować sobie miejsce na stronie dedykowana strona internetowa Konieczne będzie pobranie aplikacji, bez której nie będzie można oglądać prac, oraz naładowanie smartfona.

Koncepcja jest bardzo prosta – za pomocą tabletu lub smartfona widzowie będą mogli spacerować po wystawie i podziwiać dzieła sztuki wyświetlane na ekranie. Prace będą ogromne, a niektóre z nich będą animowane, ponieważ to, co rzeczywiste, stanie się wirtualne.

Do gry zaangażowali się tacy znani artyści, jak Mélanie Courtinat, Lauren Moffatt, Mélodie Mousset, Manuel Rossner i Théo Triantafyllidis. Do wystawy przyłączają się również szkoły artystyczne, takie jak Ecole Gobelins czy ECAL/École cantonale d’art de Lausanne, które zaprezentują interwencje z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej na fasadzie Pól Marsowych.

Kontakt

Festiwal, który ma udowodnić, że technologia może być sztuką

palais realite augmentee paris

Sztuka często kojarzy nam się z pędzlami lub ołówkami, ale rzeczywistość rozszerzona to także sposób na tworzenie i swobodne wyrażanie siebie. Ponieważ elementy są wyświetlane za pomocą smartfonu lub tabletu, artyści mogą wyrażać się jeszcze swobodniej, nie przejmując się rozmiarem ani animacją.

Jest to kreatywna przestrzeń, która w przyszłości stanie się jednym z najczęściej wykorzystywanych środków wystawienniczych. Ta technologia w połączeniu ze sztuką tworzy całkowicie wciągające doświadczenie dla widzów, którzy mogą podróżować po wszechświecie za pośrednictwem swojego smartfona.

Ale to nie pierwszy raz, kiedy rzeczywistość rozszerzona jest wykorzystywana na wystawach sztuki. Rzeczywiście, Muzeum Sztuki Hrabstwa Los Angeles, we współpracy ze Snapchatem Komisja Europejska uruchomiła plenerową wystawę, na której prezentowane są zabytki w rzeczywistości rozszerzonej za pomocą aplikacji Snapchat. Biorąc pod uwagę wielkość rzeczywistych zabytków i pandemię wirusa Covid-19, zrozumiałe jest, że ta technologia spełnia cel tego wydarzenia: wystawienie dzieł sztuki przy ograniczonej koncentracji ludzi w zamkniętej przestrzeni.