Segment Anything Model firmy Meta: nowa, rewolucyjna sztuczna inteligencja

Meta ogłosiła wydanie swojej nowej sztucznej inteligencji: Segment Anything Model (SAM). Ta sztuczna inteligencja może rozpoznać każdy obiekt i maskę na obrazie lub wideo i może zrewolucjonizować wiele sektorów. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć w tym artykule.

Czym jest model segmentów Meta?

SAM to sztuczna inteligencja opracowana przez grupę Meta. Została ona przeszkolona do segmentacji dowolnego obrazu lub wideo. Mówiąc prościej, może wykryć wszystkie płaszczyzny, płaskorzeźby i obiekty na zdjęciu lub filmie. Na papierze może to nie wydawać się zbyt interesujące, ponieważ wiele pakietów oprogramowania fotograficznego może już rozpoznawać różne maski na zdjęciu (Photoshop, Canva itp.). Jednak SAM jest w rzeczywistości dużym postępem, ponieważ może bezpośrednio i bardzo precyzyjnie rozpoznać każdy szczegół treści.

segment anything model de meta, la nouvelle intelligence artificielle

Sztuczna inteligencja Segment Anything firmy Meta nie jest jednak multimedialną sztuczną inteligencją, taką jak Mid Journey. W rzeczywistości jej celem nie jest oferowanie narzędzia do edycji zdjęć i filmów, ale raczej oferowanie narzędzia do analizy i wykrywania, które może być wykorzystywane w szerokim zakresie dziedzin.

Aby dać ci jasny obraz wydajności SAM, Meta opublikowała demo AI, w którym możesz segment testowy dowolny model z obrazami i zdjęciami.

Meta udostępniła teraz pliki AI i skrypty, aby badacze z całego świata mogli rozwijać SAM. Amerykańska grupa chce, aby Segment Anything Model stał się narzędziem dla każdego, a żeby to osiągnąć, musi zostać przeszkolony i rozwinąć swoje możliwości.

Kontakt

SAM: Sztuczna inteligencja, która może zmienić oblicze wielu sektorów

Na razie SAM nie może być jeszcze wykorzystywany w codziennym świecie. Ambicją Meta jest jednak zrewolucjonizowanie sektorów poprzez rozwój modelu Segment Anything. W rzeczywistości to, co najbardziej interesuje Metę w SAM, to segmentacja w wideo, a później na żywo. Umożliwi to sztucznej inteligencji rozpoznanie i zrozumienie rzeczywistego środowiska i świata.

Po pierwsze, w przyszłości SAM może być wykorzystywany do okulary do rozszerzonej rzeczywistości. Będzie w stanie rozpoznawać obiekty, a tym samym prowadzić ludzi w ich codziennym życiu. Rozszerzona rzeczywistość może stać się bardzo potężną technologią i być wykorzystywana w 100%, co obecnie nie ma jeszcze miejsca.

Po drugie, w sektorze rolniczym SAM może być bardzo pomocny. Może na przykład pomóc rolnikom w liczeniu zwierząt gospodarskich i uprościć ich codzienne życie. Co więcej, w biologii sztuczna inteligencja Segment Anything Model mogłaby pomóc naukowcom i biologom w ich badaniach, na przykład identyfikując komórki pod mikroskopem.

Na razie Meta udostępniła SAM do rozwoju i szkoleń, aby dać tej sztucznej inteligencji szansę. W przyszłości stanie się ona ważnym narzędziem w wielu obszarach, ułatwiając pracę wszystkim.