TikTok ogłasza nową aplikację TikTok Zdjęcia


Kontakt

W poniedziałek, 11 marca, w wiadomości od leakera AssembleDebug (z mediów The SpAndroid) ujawniono intrygujące zmiany w kodzie aplikacji TikTok. Wygląda na to, że firma-matka TikToka, ByteDance, przygotowuje grunt pod uruchomienie nowej aplikacji skoncentrowanej wyłącznie na udostępnianiu zdjęć, nazwanej “TikTok Zdjęcia”.

Według fragmentów kodu APK przedstawionych przez AssembleDebug, TikTok Zdjęcia zostanie zintegrowany z główną aplikacją, umożliwiając użytkownikom synchronizację swoich treści między obiema platformami. Znaleziono również jasne ogłoszenie, potwierdzające, że TikTok Zdjęcia zostanie niedługo uruchomiony i będzie oferował użytkownikom możliwość dotarcia do nowych odbiorców poprzez synchronizację publicznych zdjęć między obiema aplikacjami.

Ta inicjatywa oznacza znaczącą zmianę w strategii TikToka, który dotychczas dominował na rynku krótkich filmów wideo. Eksplorując format zdjęć, TikTok bezpośrednio rywalizuje z Instagramem, który w ostatnich latach próbował naśladować sukcesy TikToka poprzez format Reels i inne podobne funkcje.

Kontakt

Warto zauważyć, że TikTok już pod koniec 2022 roku wprowadził karuzele zdjęć, a niedawno niektórzy amerykańscy twórcy otrzymali powiadomienia zachęcające ich do publikowania więcej zdjęć na platformie. Ta nowa incursja w świat fotografii nie jest więc całkowitą niespodzianką, ale stanowi jednak znaczącą zmianę w strategii TikToka.

ByteDance nie po raz pierwszy próbuje konkurować z Instagramem w sposób bezpośredni. Rok temu firma uruchomiła Lemon8, aplikację opisaną jako “pośrodku między Pinterestem a Instagramem”, która jednak nie odniosła sukcesu w Stanach Zjednoczonych pomimo początkowego zainteresowania.

Integracja TikTok Zdjęcia z główną aplikacją może potencjalnie dać jej przewagę, wykorzystując ogromną bazę użytkowników już zbudowaną przez TikToka. Ta strategia przypomina tę stosowaną przez Instagram z Threads.

TikTok, którego przyszłość w Stanach Zjednoczonych pozostaje niepewna ze względu na różne naciski legislacyjne, jak dotąd oficjalnie nie skomentował tego nowego projektu.