Soczewki kontaktowe z rozszerzoną rzeczywistością z Mojo Vision gotowy do testów

Ambicje Mojo Vision dotyczące rzeczywistości rozszerzonej

Połączone soczewki kontaktowe zdolne do dostarczania w czasie rzeczywistym informacji o otaczającym nas środowisku? Takie wyzwanie postawił sobie w 2015 roku kalifornijski start-up Mojo Vision.

1. Zasady rzeczywistości rozszerzonej

Rzeczywistość rozszerzona stała się LE Plac zabaw dla firm, aby wyróżnić się z tłumu i stale wprowadzać innowacje. Nakładając na siebie elementy 2D i 3D w świecie realnym, technologia rzeczywistość rozszerzona coraz częściej pojawia się na pierwszych stronach gazet i wkracza na rynek z coraz większą liczbą innowacji. 

2. Mojo Vision: futurystyczne ambicje

Mojo Vision, kalifornijski start-up specjalizujący się w projektowaniu rozwiązań rzeczywistości rozszerzonej, odpowiada na potrzeby osób niedowidzących w ramach projektu Mojo Lens. Łącząc swoją wiedzę medyczną z możliwościami rozszerzonej rzeczywistości, firma postawiła przed sobą wyzwanie zaprojektowania soczewek kontaktowych wyposażonych w rozszerzoną rzeczywistość.

3. Porozmawiajmy o finansach!

Aby zrealizować ten projekt, konieczne było przeprowadzenie ośmiu rund finansowania, w ramach których pozyskano łącznie 205 milionów dolarów. Wśród inwestorów znaleźli się Liberty Global Ventures, Amazon Alexa Fund, Edge Investments, Advantech Capital, Motorola Solutions i wielu innych.

Kontakt

Jak działają soczewki rzeczywistości rozszerzonej?

1. Funkcje obiektywu w rzeczywistości rozszerzonej

Poprawa wzroku jest jednym z głównych celów Mojo Vision. Połączone soczewki rozszerzonej rzeczywistości ułatwią codzienne zadania osobom niedowidzącym. Dzięki precyzyjnemu i optymalnemu śledzeniu ich oczu będą one w stanie ostrzec przed niebezpieczeństwem.

Ale to nie wszystko! Dzięki soczewkom rozszerzonej rzeczywistości start-up chce również dostarczać sportowcom informacji w czasie rzeczywistym na temat ich wysiłków (tętno, pokonany dystans, prędkość, trasy itp.). 

W świecie profesjonalnym soczewki mogą być również bardzo korzystne i ułatwiać postrzeganie obiektu. W przypadku złożonej produkcji silnika lotniczego nie ma już potrzeby przechodzenia wzrokiem między schematem a silnikiem, soczewki umożliwiają nałożenie wirtualnego schematu na silnik, a tym samym ułatwiają pracę technika. 

fonctions des lentilles en realite augentee

2. Skład obiektywu Mojo

Cette lentille de contact est composée de multiples composants électroniques, on retrouve :

  • une dalle microLED de 0,5 millimètre de diamètre
  • un accéléromètre
  • un gyroscope
  • un magnétomètre

Ta soczewka kontaktowa składa się z wielu elementów elektronicznych, w tym :

  • panel microLED o średnicy 0,5 milimetra
  • akcelerometr
  • żyroskop
  • magnetometr

Oznacza to, że informacje mogą być wyświetlane, gdy oko wciąż się porusza. Procesor ARM Core M0 i antena radiowa są również zintegrowane w celu przesyłania danych i wyświetlania ich na wirtualnym ekranie. Wszystko to działa w symbiozie i jest zasilane przez mikro-baterie.

3. Komfort soczewek rzeczywistości rozszerzonej

Jeśli chodzi o komfort, soczewki są twarde i twardówkowe, co oznacza, że nie opierają się bezpośrednio na rogówce, ale na twardówce, która jest białą błoną otaczającą oko. Nie ma więc potrzeby martwić się o jakikolwiek dyskomfort, jaki mogą powodować w kontakcie z okiem.

Aby upewnić się, że są one całkowicie dostosowane do oka, konieczna będzie prosta wizyta u optometrysty w celu uzyskania dokładnych wymiarów i kształtu gałki ocznej przyszłego właściciela tego małego cudeńka. Następnie, niczym puzzle, wnętrze soczewki zostanie przycięte tak, aby idealnie pasowało do drobnych nierówności oka i zapewniało optymalny komfort użytkownikowi.

4. Jak naładować Mojo Lens?

Mojo Lens jest wyposażony w zminiaturyzowaną baterię półprzewodnikową, która umożliwia ciągłe użytkowanie przez cały dzień. Ładowanie odbywa się za pomocą bezprzewodowego systemu, subtelnie ukrytego za przysłoną pomalowaną na kolor oczu użytkownika. 

Po wyjęciu soczewek można je przechowywać w specjalnie zaprojektowanym etui w celu naładowania przez noc. Podobnie jak w telefonie komórkowym, bateria wystarcza na cały dzień, a po zakończeniu dnia pracy wystarczy podłączyć ją do sieci, aby następnego dnia móc z niej optymalnie korzystać.

Połączone soczewki: od prototypu do testów

Po kilku latach rozwój Po ośmiu latach ciężkiej pracy, Mojo Lens w końcu ujrzała światło dzienne w 2022 roku. Wewnętrzny prototyp został pokazany szerokiej publiczności i rozpoczęły się testy w świecie rzeczywistym. 

W całym procesie rozwoju wzięto pod uwagę szereg kwestii. Na przykład, gdy mrugasz, soczewka porusza się, co ma wpływ na wirtualną zawartość oglądaną przez użytkownika. Aby rozwiązać ten problem, do soczewki dodano kilka elementów elektronicznych, dzięki czemu stała się ona jeszcze bardziej funkcjonalna.

W czerwcu 2022 r. po raz pierwszy przetestowano połączone soczewki. Drew Perkins, dyrektor generalny Mojo Vision, zgłosił się na ochotnika, a wyniki były jasne: połączone soczewki działały jak urok! Dzięki dalszym testom wprowadzono dalsze ulepszenia do prototypów, umożliwiając zaoferowanie użytkownikom najlepszej wersji soczewek.